Více než sousledné

3 odpovědi [Poslední]
stastnyp
Offline
Připojen: 2017-01-28

(např. kolo 226 7.-13.8.2016)

Ahoj,

možná by bylo jistější mít v zadání úlohy "Vepsaná čísla musí splňovat naznačené nerovnosti, navíc platí, že značka větší než je všude tam a právě/pouze tam, kde se vedle se vyskytují dvě po sobě jdoucí číslice." místo původního "Vepsaná čísla musí splňovat naznačené nerovnosti, navíc platí, že značka větší než je všude tam, kde se vedle se vyskytují dvě po sobě jdoucí číslice." Původní zadání stále umožňuje např. 1<3.

Každopádně díky za opět fajn úlohu.

stastnyp
Offline
Připojen: 2017-01-28
zobáčky

Je to typický příklad implikace vs. ekvivalence. Pokud by se zadání chápalo jako implikace (a ve výrokové logice by to tak bylo), pak o nesousledných číslicích neříká vůbec nic (tj. je ani nezakazuje). Proto jsem navrhnul formulaci, kterou lze chápat jen a pouze jako ekvivalenci, tam by nesousledné číslice byly u zobáčku zakázané...

mtronic
Offline
Připojen: 2011-12-12
zobáčky

Tak nevím, mě to přijde naprosto jednoznačné i při původním textu. Uváděný příklad 1<3 rozhodně nelze vepsat, protože to nejsou dvě po sobě jdoucí číslice.

KrtekHonza
Offline
Připojen: 2011-11-25
kde jsou zobáčky

Máte pravdu, měl jsem být při formulování zadání pečlivější. Nedošlo mi, že to není tak úplně jasné. A zatímco malá úloha lze snadno řešit při obou interpretacích, tak u větší úlohy je to horší. Máte-li podobné připomínky dříve než v neděli večer, dejte nám, prosím, vědět, ať můžeme zadání upravit nebo varovat ostatní řešitele.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer