WPF GP 2017: česká logika: výsledky

O víkendu 16. až 20. 6. 2017 proběhlo páté kolo letošního ročníku seriálu WPF Grand Prix v řešení logických úloh. Na jeho startu se vyskytly technické obtíže, takže bylo o den prodlouženo. Zadání připravili Honza Novotný a Kuba Ondroušek. Alespoň jednu úlohu z Divize A odevzdalo 222 hráčů, z toho 15 Čechů, alespoň jednu úlohu z Divize B odevzdalo 250 hráčů, z toho 18 Čechů, alespoň jednu úlohu z Divize C odevzdalo 134 hráčů, z toho 4 Češi.

Účast v divizi C trochu naznačuje, že tvorba úloh mimo běžný rámec WPC style je možná zbytečná. Ale nemám to zanalyzované důkladněji (kolik je hráčů, kteří v GP soutěží právě kvůli sadě C). A za úlohy, které jsme s Kubou do této sady připravili se nestydím, na oddech k rybníku, proč ne.

Pro divizi B, která má být WPC style, ale vstřícná k začínajícím hráčům, připravil Kuba početně výraznou sadu úloh běžných typů, s tématem graficky podobných dvojic úloh. Co do obtížnosti to šlo možná ještě níže než je nutné, ale věřím, že za to se začínající hráči nikdy nezlobí. A profíci? To je trochu jejich starost. Na kompletní řešení potřebovali hráči světové špičky 25 až 30 minut, nejlepší Češi se vmáčkli do limitu mezi 50 a 60 minutami řešení a seřadili se od 29. po 40. místo v pořadí Novotná, Vodičková, Hrazdira, Zvěřina.

Pro divizi A jsem (zhruba v únoru tohoto roku) připravil sadu úloh, která měla také své téma – jednalo se vesměs o běžné varianty, ale v šestiúhelníkové mřížce. České hráče to asi překvapit nemohlo, znají tuto mou libůstku z mistrovství akademiků; věřím, že i mnozí zahraniční hráči nad bookletem nějaký háček vytušili. Trochu herní nepohody způsobil direktor soutěže nešťastnou volbou odpovědních kódů, které kličkovaly rastrem a byly extrémně náchylné na chyby. I obtížnost jednotlivých úloh možná nebyla optimálně vyladěná, to přiznávám. (Ale těžko ladit, když úlohy odevzdáte v březnu a direktor začne sazbu, testování a body řešit v červnu, pár týdnů před soutěží).

Ke kompletnímu řešení všech 10 úloh se dopracoval pouze Thomas Snyder (USA), na druhé a třetí místo bylo potřeba úloh 9, což zvládli Hideaki Jo a Yuki Kawabe z Japonska. Na slušné bodové zisky nebylo třeba vyřešit úloh mnoho, když to byly ty bodované. Z českých hráčů je asi zhruba spokojená Jana Vodičková (která získala i skalp Kena Endo) a Kuba Hrazdira. Jana Novotná naopak patří k těm, kdo byli poraženi odpovědními kódy. Snad při dohrávce někde u vody vezmou hráči alespoň jednotlivé úlohy na milost, když ta soutěžní sada jako celek byla poněkud hůře stravitelná.

Chcete-li, prostudujte si kompletní výsledky.

Desítka nejlepších českých výkonů v divizi A byla následující:

  1. (17. místo) Jana Vodičková (381 bodů)
  2. (30.) Jakub Hrazdira (296)
  3. (36.) Jan Zvěřina (270)
  4. (62.) Nelly Pelc Vostrá (207)
  5. (72.) Jiří Hrdina (193)
  6. (104.) Pavel Kalhous (152)
  7. (112.) Veronika Macků (135)
  8. (134.) Michal Matyska (111)
  9. (147.) Zdeněk Vodička (92)
  10. (163.) Jana Novotná (77)

Gratulujeme!

A jedeme dál!

Sudokářská část WPF GP pokračuje tento týden sedmým kolem s úlohami z Ruska, logika za 3 týdny šestým kolem, které připravují v Turecku.

- 29. 6. 2017 - Krt -

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer