Studentská liga ... pokračuje i o prázdninách

Jak plyne z několika dříve uveřejněných článků, v druhém pololetí končícího školního roku proběhla celá řada soutěží, které pořádáme pro školní družstva. A to na regionální a letos poprvé i na celostátní úrovni.

S počátkem druhého pololetí, od února 2017 provozujeme také denní ligu v řešení sudoku, která obsahuje klasické sudoku a jeho základní varianty a je určena především žákům základních a středních škol. Doporučovali jsme ji účastníkům jednotlivých regionálních kol jako možnost tréninku před dalšími soutěžemi. Myslíme si, že nyní o prázdninách není důvod v tréninku přestat, ba naopak, sudoku se dobře hodí do vlaku, na pláž, nebo jako každodenní procvičení mozku, aby nezahálel.

Sdělujeme tedy, že studentská liga poběží nepřetržitě dál. Zveme všechny naše čtenáře školou povinné, aby to zkusili a porovnali se s přáteli i konkurencí z jiných koutů republiky. Prosíme též dospělé příznivce sudoku a logiky, aby se o této možnosti před žáky a studenty zmínili a pozvali je do hry.

viz http://www.fed-sudoku.eu/stindex.php

Doplňuji níže sadu obrázků, které dokládají fungování této online soutěže a možná ukazují i některé vychytávky, o nichž jste doposud nevěděli.

- 22. 6. 2017 - Krt -

Základní pokyny a pravidla

Každý týden je zveřejněno 7 úloh, odehrát je můžete jednotlivě, kdykoliv od pondělí do neděle, v libovolném pořadí.

Herní okno má v levé části vždy řešenou úlohu, je možné vepisovat velká čísly i používat malé poznámky, v pravé části je nejdůležitější tlačítko pro odeslání řešení ke kontrole.

Časy za každou úlohu jsou zaznamenány a porovnány v přehledné tabulce.

Všech sedm úloh za celý týden sčítáme dohromady, abychom zjistili vítěze s nejrychlejším součtem. Prvním kritériem je schopnost vyřešit pokud možno kompletní počet úloh, druhým pak čas.

Pro jednotlivé varianty sudoku je sestavena tabulka za celé období od začátku soutěže. Na příkladu té nejjednodušší úlohy, klasického sudoku 6×6, vidíme, že od února se do studentské ligy zapojilo 45 hráčů. Ale mnozí to vzdali po jediném pokusu a to nás mrzí. Naopak Rob77 ze Strážnice odehrál tuto úlohu každý týden. Jiným měřítkem úspěšnosti mimo počet odehraných tabulek, který lze také spočítat z uvedených čísel, je dosažený průměrný čas. Ten má třeba Gabča z Ústí nad Orlicí v tuto chvíli přesně 1 minutu.

Každý hráč sám za sebe také může sledovat průběžnou tabulku se všemi svými časy. V ní by měla být ta nejlepší motivace – vidět, že se vaše časy řešení stále zlepšují.

Děkuji Aleši Markovi za správu webového prostředí a Janě Novotné za testování úloh, které připravuji. Všem hráčům přeji dobrou zábavu, doufám, že jich bude přibývat. A pamatujte: těžko na cvičišti, lehko na bojišti!

Honza Novotný

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer