Studenti v Opavě: popáté!

Jubilejního pátého ročníku se dočkal náš turnaj tříčlenných studentských družstev po Poděbradech a Brnu již také v Opavě. Vzhledem ke stále se zvyšujícímu zájmu jsme se letos rozhodli k radikálnímu kroku a oddělili jsme konání kategorií ZŠ a SŠ do dvou různých budov. Kladlo to zvýšené nároky na pořadatele, ale stálo to za to, pěknou soutěž si mohlo užít celkem 129 žáků a studentů z různých míst Slezska. Děkujeme všem za účast!

Soutěž základních škol se konala na ZŠ TGM Riegrova, řídila ji Libuše Kovářová (naše členka a učitelka spolupořádající školy) a v zázemí ji podporovala Helena Novotná. Soutěž středních škol se konala na Slezském gymnáziu, řídil ji předseda HALAS, Honza Novotný, kterého podporoval Radim Frič, profesor spolupořádající školy. Účastnilo se 23 a 20 družstev, nejen z Opavy. Srdečné poděkování si zaslouží nejen ředitelé škol, kteří nás přijali pod svou střechu, ale také domácí žáci, kteří pomáhali s opravováním nemalého počtu vyřešených úloh.

Jak to vypadalo výsledkově?

Mezi základními školami se po odskočení v prvním kole přetahovala tři družstva o medaile, nakonec se radoval ten tým, který dokázal úspěšně složit všechny čtyři skládačky v posledním kole. (Kompletní výsledky jsou v přiloženém souboru.)

 1. Adam Pavelka, Martin Fof, Tomáš Adamec (Mendelovo gymnázium Opava) 975 bodů
 2. Benjamin Svrček, Adam Toška, Michal Káňa (ZŠ T. G. Masaryka Opava, Riegrova 13) 885 bodů
 3. Lucie Cekotová, Lenka Hlavicová, Jakub Kramný (ZŠ a MŠ Neplachovice) 795 bodů
 4. Kristýna Krejčiříková, Vojtěch Binar, Aneta Malečková (ZŠ a MŠ Raduň) 785 bodů
 5. Natálie Hájková, Karolína Dluhošová, Denis Varyš (ZŠ a MŠ Neplachovice) 660 bodů
 6. Natálie Supová, Matěj Kubesa, Hana Gašpariková (ZŠ Opava, Otická 18) 615 bodů

Mezi středními školami se reálně hrálo především o druhé místo, zkušené medailistky z juniorského mistrovství republiky nenechaly ani v jednom kole soupeře na pochybách, kdo je dnes mezi slezskými středními školami pánem. Jejich bodový zisk se navíc zařazuje na druhé místo v celorepublikovém srovnání. Prostě klobouk dolů. O zbývajících medailích nakonec rozhodly časté drobné chybky (ve zdánlivě hotových tabulkách), kterých se dopustily opavské "stavařky". Za povšimnutí stojí také výkon ostravského (neplánovaně) dvoučlenného týmu, kterému k medaili nechybělo moc, příště stačí přijet kompletní. (Kompletní výsledky jsou v přiloženém souboru.)

 1. Klára Novotná, Terezie Lukašáková, Kateřina Chovancová (Slezské gymnázium Opava) 1685 bodů
 2. Natálie Petrziková, Vlastislav Hozák, Linda Herrmanová (Slezské gymnázium Opava) 1165 bodů
 3. Hana Zaoralová, Hana Petkovová, Eliška Lukáčová (SPŠ Stavební Opava) 1105 bodů
 4. Klára Veličková, Daniel Šácha (SOŠ Waldorfská Ostrava) 965 bodů
 5. Daniela Mattovičová, Veronika Churáňová, Kateřina Chmelová (SŠHS a VOŠ Opava) 890 bodů
 6. Berenika Čermáková, Kristýna Janovská, Jiří Nábělek (GMK Bílovec) 870 bodů

​Na medailisty se, doufám, budeme těšit při celostátním finále 9. června 2017 v Science centru VIDA! v Brně. Pozvánky na školy budeme rozesílat během dubna.

Závěrem přidáváme několik fotografií. Více jich časem zveřejníme nebo odkážeme na našem facebooku. Na první fotografii je jedna z obsazených tříd na ZŠ TGM, na druhé vítězové kategorie ZŠ. Na třetí a čtvrté fotografii jsou momentky z soutěže středoškoláků, na páté je srdečné blahopřání autora úloh vítězkám kategorie SŠ.

- 21. 3. 2017 - Krt -

PřílohaVelikost
Opava_2017_výsledky_ZŠ.pdf123.84 KB
Opava_2017_výsledky_SŠ.pdf94.97 KB

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer