Zpráva o reprezentačním soustředění

Ve dnech 5. až 7. 8. 2016 se konalo další ze série reprezentačních soustředění. Tentokrát v naší roubené chaloupce na Bradech za Jičínem.

Pozvánku obdrželo všech 17 reprezentantů připravujících se na letošní Mistrovství světa v sudoku a logických úlohách v Senci. Vzhledem k termínu uprostřed léta a dovolených byla nakonec účast zhruba poloviční. Pozvánku přijali (na fotce zleva) Pavel Kadlečík, Jirka Hrdina, Jana Novotná, Honza Zvěřina, Karel Štěrba, Honza Novotný, Klára Vytisková, Pavel Kalhous (vzadu) a Petra Čičová (fotila). Tedy 9 lidí včetně mně, což bylo vzhledem ke kapacitě chaloupky tak akorát.

Booklet k MS zatím samozřejmě k dispozici není, takže jsme vybrali jako jedno z témat soustředění obecně slovenské úlohy z posledních několika let. Dalším tématem pak byly úlohy, kde je zadání nějakým způsobem rafinované, tedy úlohy označované jako wrong nebo liar, kde všechna nebo některá ze zadaných čísel jsou falešná a nebo úlohy, kde zadaná čísla jsou kódovaná písmeny.

Sraz byl v pátek večer a každý dorazil, jak uměl. Někdo autem,  Honza s Janou vlakem, diCarlo jako obvykle na kole a jako první, Karel pak v sobotu ráno.

Sobotní dopoledne bylo zasvěceno Slovákům. Sada sudoku obsahovala typy úloh, které se v jejich soutěžích objevovaly opakovaně a nejsou úplně typické. Logické úlohy jsem vybíral ze slovenských bloků z posledních 3 let WPF GP a jako méně tradiční jsem zvolil pro trénink úlohy Lakes a Slovenské součty.

Po obědě jsme vyrazili trochu prokysličit mozky a vyšlhali jsme na kopec Brada. Přes Rumcajsovu jeskyni (na fotce v roli Rumcajse diCarlo) jsme se pak vraceli zpět, zatímco Pavel Kalhous ještě sbíral kešky.

Po obědě nastoupil se svými úlohami Honza Zvěřina. Jeho originální sada úloh obsahovala všechny možné typy sudoku se zadáním wrong/liar/pinochio/kódované sudoku, takže jsme se v lehátkách na zahradě potili nejen díky slunci. (foto 1) Celé téma pak Honza shrnul v tématické prezentaci, kde rozebral všechny možné triky a finty. (foto 2 a 3) Skvělá práce!!

Nedělní program už byl přece jen volnější. K nedoluštěným úlohám ze soboty jsme si přidaly nějaké další wrongy, liary a kódované logické úlohy, vesměs stažené ze starších soutěží. Nedělní oběd jsme si dali v Penzionu Na Bradech a pak už se účastnící pomalu rozjížděli do svých domovů. Snad obohaceni o nějaké nové zkušenosti, které se jim budou na podzimním Mistrovství světa hodit.

Sepsal Jirka Hrdina

- 10. 8. 2016 -

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer