Poděbrady 2012: Turnaj HALAS ligy

Úspěšná soutěž tříčlenných družstev v řešení sudoku uspořádaná v Poděbradech v dubnu 2011 se dočkala druhého ročníku v sobotu 24. března 2012. Pod záštitou ředitele Gymnázia Jiřího z Poděbrad se konal celodenní turnaj, jehož součástí byla soutěž jednotlivců zařazená do celoročního seriálu — HALAS ligy — a také soutěž tříčlenných družstev — ojedinělá příležitost vyzkoušet si společné luštění.

Krátce po desáté hodině dopolední již byla na místě většina přihlášených účastníků, kteří v družném hovoru u kávy a bábovky očekávali vypuknutí soutěže. Sjelo se celkem 31 hráčů, kteří pro odpolední kola složili 10 tříčlenných družstev. Mohli bychom vypočítat hned 9 účastníků posledního mistrovství světa, členů české či slovenské reprezentace. Ale soutěž byla otevřená pro každého, bez ohledu na zkušenosti a ambice.

   

První kolo bylo připraveno jako zajímavá rozcvička. Výhodu měli experti na klasické sudoku, protože se řešilo 9 klasických tabulek propojených vždy několika políčky. Zadání si můžete vyzkoušet, naleznete jej v příloze jako ukázku. Nejrychlejší v tomto kole byl Kuba Ondroušek — ne náhodou světový rekordman v řešení klasického sudoku — k vyřešení 9 tabulek mu stačilo 19 minut. Celkem 7 hráčů zvládlo v limitu 35 minut vyřešit všechny tabulky, někteří z nich se připravili o pár bodíků nepozorností. Z prvního kola nikdo neodcházel bez bodů, protože hodnoceno bylo každé správně vepsané číslo.

V prvním kole bylo možné si tuto hodnotící finesu dovolit. Později bylo velmi důležité, že hráči byli ochotni pomoci s opravováním a přispěli tak k hladkému dodržení časového plánu.

Druhé kolo pro jednotlivce se řešilo 60 minut a tentokrát nikdo nepokořil všech 18 úloh. Každý si ale mohl vybrat ty svoje a opět to bylo 7 hráčů, kteří překonali hranici vysoké kvality 100 bodů z 200 možných. V konečném pořadí soutěže jednotlivců uhájili náskok z prvního kola Kuba Ondroušek a Klára Vytisková, k bronzové medaili si 140 body v kole 1b pomohl Matúš Demiger. Velmi cenné skalpy vybojovali Karel Šterba a Petra Čičová na 4. a 5. místě, protože až za nimi končili další reprezentanti.

V jednu hodinu, po delší pauze na občerstvení, začala soutěž družstev. Začali jsme také v rozcvičovacím duchu, trojice hráčů se rozesadily k týmovým stolům a bylo jim předloženo kolo s názvem Tři hromádky. Tři hromádky po deseti úlohách, vždy stejné zadání (Killer, Toroidní a Teploměry), ale měnící se velikost a obtížnost tabulek. Strategie byla pochopitelně na každém týmu. Celkem často si každý z hráčů opravdu vybral jednu hromádku. Nejpříjemnější na řešení asi byly Teploměry, naopak nejvíce vrásek hráčům přinášely Killery, nejen ten šestý — nejbodovanější úloha z kola (zkuste si ji!). Přes hranici vysoké kvality — 450 bodů z 900 možných — se přehoupli tři pozdější medailisté. Především pro Tykadla to byl důležitý návrat do boje o medaile, po součtu výkonů jednotlivců jim patřila až šestá příčka.

Druhé týmové kolo mělo složitější systém odvozený od principu „Hledáme nejslabší článek“, který je používaný i na mistrovství světa. Všichni hráči začínali řešit samostatně a teprve po zdolání tří předložených tabulek přicházejí ke společnému stolu a přinášejí část společného úkolu. V našem případě byly individuálním úkolem tři menší tabulky variant sudoku s nepravidelnými oblastmi a společným úkolem byla velká úloha poskládáná z devíti menších Nepravidelných sudoku.
Většina hráčů si s trojicí malých tabulek poradila, někteří rychleji, jiní pomaleji; někteří udělali chyby a museli řešit opravnou tabulku. Týmy, které se sešly nad společnou úlohou včas, měly velkou šanci na její dokončení. Stihnout v limitu 30 minut vše se podařilo čtyřem týmům. Ovšem hosté ze Slovenska, družstvo K1Z, se nevyvarovali drobných chybiček, které je — poprvé a ne naposledy — nejspíš stály účast ve finále.

   

Třetí a poslední kolo předložené všem týmům postavilo hráče zase před nový úkol. Z obálky se jim na stůl vyhrnulo 32 dílků a cílem hry bylo složit 4 tabulky klasického sudoku a vyřešit je. Hračka, říkáte? Ne tak docela, několik týmů z první poloviny si vylámalo zuby, naopak uspěly týmy z opačného pólu dosavadní výsledkové listiny. Komentář jedné z hráček to vystihl: „To nebylo luštění, to bylo hraní si.“
Z nefavorizovaných družstev si tak ve výsledcích polepšili Sirotci, Chaos ve čtverci a také Tygři — ti až na 5. místo. Hned za smolaře dne — slovenský tým K1Z; ti si špatně přepsali číslo z dílku do tabulky, opět tak nechali pár chybiček v kompletním řešení kola a podruhé se připravili o medaili.

   

Ve finále se řešilo veřejně na tabuli, vždy jeden hráč z každého týmu. Třikrát tři tabulky, tři různé varianty sudoku (GTaK, Palindromy a Antiknight), třikrát limit 8 minut. O zlatu bylo rozhodnuto již dopředu, ale útok Pekelné trojky na Tykadla byl reálný.
Na první tabulce ukázal svou třídu Kuba Ondroušek. Předložená tabulka GTaK byla spíše hravá než záludná a Kubovi k vyřešení stačily 3 minuty. Také Bingo a Janka ji v limitu dokončili, což vyhovovalo Tykadlům, protože udrželi náskok.
Na druhé a třetí tabulce se jej Nicky a Čert snažili stáhnout. Nicky nadějně rozehranou úlohu nedotáhla úplně do konce, a tak už nic nepomohlo, že Čert své protihráče až ztrapnil. Vyřešil bravurně Antiknight a Klára s Petrem zvládli doplnit jen několik políček. Prostě jim to hrubě nesedlo, ale z dobré nálady snad tolik nesebralo.

   

   

Za potlesku kolegů na závěr vítězové převzali diplomy a symbolické sladké ceny. Medailisté mezi jednotlivci jsou zmínění výše. Mezi družstvy zvítězil tým Wareware wa sūji ga suki ve složení Jirka Hrdina, Kuba Ondroušek a Klára Vytisková, stříbro ve finále vybojovala příkladnou spoluprací v týmových kolech Tykadla (Robert Babilon, Petr Nepovím a Zdeněk Vodička) a třetí skončila Pekelná trojka (Ondra Suchý, Jana Tylová a Lenka Vávrová).

Souhrnné výsledky naleznete v novince.

   

   

Poté se již všichni hráči a pořadatelé rozloučili s jednoduchou tezí: Nejpozději za rok, nashledanou!

PřílohaVelikost
Podebrady2012-EL-kolo1a-zadani.pdf60.61 KB
Killer79b.pdf34.03 KB

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer