MČRS z pohledu autora

Příprava soutěže

 • K přípravě obsahu MČRS jsem se výboru přihlásil v únoru. Mezi prvními neobsahovými problémy bylo stanovení termínu, protože jak známo, každý víkend je kolizní. Nakonec se asi podařilo vybrat ten nejméně kolizní a na začátku března proběhla první schůzka s Alešem a Víťou.
  Mimo jiné jsme řešili, jak přistoupit k juniorskému mistrovství — zda jej podle vzoru prvního ročníku dát paralelně s dospělými, nebo kategorie obsahem oddělit. Rozhodli jsme se pro první zmíněné, abychom nestavěli před nepříjemné rozhodování silné juniory(rky), kteří chtějí uspět i v hlavních kategoriích.
  Další otázka zněla, kdo připraví jednotlivce, kdo týmy a kdo vloženou logiku. S argumentem „více autorů = méně hráčů“ jsem řekl, že to zkusím zvládnout všechno.
 • Na začátku dubna, tedy „po Poděbradech“, jsem se pustil do konkrétní práce, rozvrhl jsem si soutěžní víkend a začal jednotlivá kola plnit. Přikládám výřez z titulního listu v excelu, přičemž se jedná o stav finální, kdy zelené podbarevní značí, co všechno je hotovo.

 • Sudoku jsem měl v souvislosti se seriálem studentských turnajů trochu plné zuby, a tak jsem začal vloženou logikou. Rozhodl jsem se zopakovat přístup z roku 2013 se dvěma výkonnostními kategoriemi, pro áčkaře jsem se vyřádil s úlohami kombinujícími několik věcí dohromady, pro béčkaře jsem se snažil připravit úlohy „malé a milé“.
 • Na konci dubna jsem odevzdal dizertační práci a pro sudoku tak vzniklo více času. Vymyslel jsem si studentskou prázninovou kvalifikaci, která spíše než kvalifikací měla být přípravou. Na příkladu Gabriely z Ústí nad Orlicí, pozdější vítězky J15, vidím, že to mělo smysl. Nicméně, i přes stovky rozeslaných pozvánek se vynaložená práce absolutně nesetkala s adekvátní odezvou.

 • Během června a července jsem postupně spáchal většinu úloh, počínaje snazšími a konče náročným šestým kolem jednotlivců.
 • Od konce července jsem navázal kontakt s předluštiteli, kteří se během srpna prokousali tou hromadou a dali odezvu potřebnou k obodování a doladění časových limitů.
 • Na začátku září jsem zkonzultoval s Janou a Alešem čistou sazbu a týden před akcí předal dílo do tisku. Poslední materiály pro stále nově se přihlašující juniory jsme dokompletovali v pátek večer.

Během soutěže

 • První kolo soutěží mě vysloveně dobře naladilo. Kromě řešení starostí se zpožděním opavské výpravy, všechno běželo jako na drátkách. Elitní hráči naskládaní na nejdostupnější židle postupně odevzdávali a také pod rukama juniorů se zdálo, že čísla přibývají. Kuba dokonce o 2 minuty předstihl očekávaný nejlepší výkon.
 • Druhé kolo bylo pro juniory zjevně náročnější. Možná bylo zbytečné zařazovat ke třem snadnějším čtvrtou klasiku těžkou. Chtěl jsem, aby bylo řešeny také varianty, které měly být dostatečně snadné pro každého. Ale přišlo mi, že i zkušenější junioři jdou pouze po tom, co už někde potkali (sudoliché, písmenné či součtovka) — o seznamování se všemi použitými variantami měla být prázdninová soutěž, ale spíše nebyla. Bylo vidět, že pro některé je 75 minut na kolo prostě moc. A jestli pro hlavní kategorii naopak málo? Ne, nečekal jsem, že by někdo vyřešil všechny úlohy — každý si mohl vybrat. Ti nejlepší zvládli více bodů, než by odpovídalo součinu 75 minut × 5 bodů, a pomohli si tak do čela pořadí.
 • Třetí kolo opět velmi dobře fungovalo pro hlavní kategorii, klasičtí sprinteři odevzdávali, Klárka s Honzou časem příjemně překvapili. Díky částečnému bodování nikdo nezůstal na nule.
  Částečné bodování po políčkách u juniorů mi opravující hodně otloukali o hlavu. Ale jak to udělat jinak? Na vyřešení celých tabulek by nezkušení hráči potřebovali řádově více času. Já se naopak snažil dělat vše pro co nejvíce bodů na jejich kontě. Dokonce jsem úlohu i "otočil" tak, aby nejsnazší byla právě levá horní tabulka, kde většina hráčů automaticky začíná.
 • Celkově bych označil juniorskou část soutěže za velmi vydařenou. Výsledkově uspěli ti, kdo již v minulosti do řešení sudoku nějaký čas investovali. A přišlo mi, že všichni odcházejí spokojení, bohatší alespoň o zkušenost. Doufám, že se s většinou na dalších soutěýích potkáme znovu. Účast byla chlup vyšší než loni, ale pořád by to mohlo být řádově jinde a pestřejší z hlediska škol a koutů republiky.
 • Při vložené soutěži v logice jsem si moc nevšímal hráčů béčka. Ti ale nevypadali, že by jim to chybělo; na náborovou sadu malých a milých úloh byla výborná odezva. Doufám, že nelitovali ani ti, kdo se pustili do áčka. Zpětně mě mrzí, že jsem zapomněl na dílčí bodování těch úvodních čtyřtabulkových úloh. Mohlo to mnohým ulehčit starosti s dokončováním těžších čtvrtin a dostali by se k více úlohám. Jedna stránka malých úloh na konec času, myslím, splnila účel — jen kdyby se tam nevloudila ta hloupá chyba. Podívejte se na následující obrázky a hledejte jeden rozdíl. Vlevo je úloha z kategorie B, vpravo úloha z áčka, která vznikla pomocí kopírování. Pak jsem levou opravil a na pravou zapomněl. Mrzuté.

       

 • Ve čtvrtém kole jsem měl obavy, zda jsou tam nějaké úlohy střední obtížnosti mezi těmi snadnými a těžkými. Byl jsem ale při tvorbě omezován designovými prvky. Doufám, že alespoň zpětně hráči estetické desítky ocení. Myslel jsem si, že někdo těsně stihne všechno, nakonec Jakubům chyběla jedna úloha. Nejméně oblíbené jsou Ciferníky se 3 úspěšnými, nejpočetnější byly všechny lehčí úlohy, nejen klasiku měli skoro všichni.
 • První kolo týmové soutěže na pohled vypadalo dobře, byť se nikdo nedostal tak daleko jako při premiéře toho systému v Poděbradech. Na vině byla hlavně sada C, kde jsem se opět nechal unést designovými prvky a řešitelnost těch úloh byla hodně na hraně. Vyžadovala totiž pečlivou spolupráci dvou lidí při vyvpiskování a na to neměly týmy v ostré akci žaludek. Z bonusové sady D se tak dostaly do hry jen vstupní Budíky. Úspěšně zdolaná úloha C2 navíc katapultovala na medaile nefavorizovanou Dámskou jízdu. Také si myslíte, že to byla z estetického pohledu opravdová perla?

    

 • Závěrečné kolo dne, ne úplně záměrně, dosti zamávalo sebevědomím týmů. Především ambiciózní týmy byly hodně nervózní z toho, že nemohou využít svůj skill a musí spoléhat na štěstí. Zpětně mě napadá několik věcí, jak udělat podobné kolo výrazně lepším. Jenže jak to poznat dopředu — výsledky předluštění se mi nezdály tak tragické. Vzhledem k tomu, že při sestavování té mřížky jsem postupoval zleva doprava, pravá část obsahovala příliš mnoho nejednoznačných míst (pokud člověk ještě nemá vyřešeno něco odleva). Kdyby mi to došlo, poradil bych, ať hrajete zleva...
 • Neděle začala kolem, které podle předluštění mělo být velmi příjemné, plné snadných úloh. Opět jsem si myslel, že to někdo těsně stihne všechno, ale úloh bylo na počet hodně, Klárce nakonec chyběly tři, Kubovi dvě, ale bodovanější. Na poslední chvíli jsme do sady přidávali figurální sudoku — Hada — a hodně se nám líbí, tak nás mrzelo, že byl tak málo řešen. (Nebo přesněji, pouze třikrát vyřešen.)

    

 • Na závěr soutěže jednotlivců trocha kontroverze. Četl jsem na internetu názor, že úlohy kombinující sudoku a logiku se nevyskytují na soutěžích v sudoku, protože jsou moc logické; a nevyskytují se ani na soutěžích v logice, protože jsou moc sudokovité; a že je to škoda. Uvědomil jsem, že je to pravda a že souhlasím velmi s tím, že je to chyba nebo minimálně škoda. Pokusil jsem se s tím něco udělat a připravil jsem sadu úloh na téma logické úlohy na pozadí sudoku. Vzhledem k tomu, že na většině mistrovství náročnost k závěru vzrůstá, věřil jsem, že to hráči skousnou, i když mě někteří varovali. Kromě Pilulek, které v soutěži nikdo nezdolal, každá úloha našla svého řešitele a doufám, že každý řešitel si našel svou úlohu. Nejvyšší zisk v kole zřejmě trochu ovlivnila únava (šlo to níže než jsem čekal). Druhý a třetí výkon posunul výše Roberta a Janu. S ohledem na rozdíl mezi 12. a 13. byla zřejmě hranice playoff stanovena spravedlivě.
 • Pohled do sálu i pohled do výsledků intepretuji tak, že závěrečné týmové kolo před obědem se vydařilo. Všechny týmy dojely za pomocí většího či menšího taktizování na pomezí čtvrté a páté sady. A na medaile se dobrým bodovým ziskem dotáhli favorité. Možná od sebe více čekali Draci či Kvécéká, ale byli předstiženi dámskými týmy, které méně zkušeností dohnaly nadšením a klidem.
 • V neděli odpoledne vše vyvrcholilo v playoff, jehož průběh byl až nad očekávání zajímavý. Mrzelo mě, že jsem nestihl připravit ukázku zadání pro diváky. Zbytek šel jako na drátkách. Moc děkuji všem rozhodčím, kteří bystře pochopili co a také jak a chovali se profesionálně jako kdyby to dělali denně. Také hráči se nedali zahanbit. V semifinále se chleba lámal na nepravidelných tečkách. Viděl jsem v první lavici Klárčino opakované gumování a držel jí palce, aby si nepokazila dojem ze základní části a předchozích úloh. Ve finále pak bylo zajímavé vidět, jak se projevuje rozehranost Klárky a Zuzky oproti Gotrochovi s Honzou, kteří postoupili přímo a rozjížděli se pomaleji. Napínavý boj o 4 zadání 4. úlohy a následně o české medaile se nedá popsat, to se muselo vidět. Asi dvě minuty to vypadalo, že se dočkáme historicky čtvrtého mistra ČR, když se pak Kuba vzpamatoval z řešení Antiknightu bez antiknightu a na závěrečné klasice projevil skill, zkušenost a potřebnou trochu štěstí.
 • Pak už následovala velká úleva, vyhlašování a úklid — v sále i v "životě" :-)

- 29. 9. 2015 - Honza Krtek Novotný -

PS. Chcete-li se k obsahu mistrovství vyjádřit či se na cokoliv zeptat, využijte komentářů na této stránce.

MCR a logicke ulohy

Ahoj,
ja bych rad podobne ulohy (jako byly v 6.kole na MCR) videl i v budoucnu. Proc? Mam rad, kdyz se u uloh musi postup vymyslet a ne jen psat rychle cisla (Tim nechci rict, ze ostatni kola byla nezajimava nebo nudna, naopak libilo se mi tematicke rozdeleni jednotlivych kol).

Jen je treba myslet na dve skutecnosti:
a) aby byla v zadani takovych uloh detailne popsana pravidla (a ty nejlepe doplneny i nejakym vzorovym prikladem) - napriklad u ulohy "Lode v sudoku" nebyly znazorneny tvary lodi, coz vedlo ke komplikacim, kdy to lustitele zmatlo a uvazoval napr. i zakrouceni lodi do L.

b) aby kazdy mel co lustit - tady bylo pro bezneho lustitele asi fakt hodne tech tezsich uloh - ale to se da jednoduse napravit tak, ze ke kazde variante zaradime navic jeste jednoduchou ulohu stejneho typu, kterou by zvladl napriklad i novacek. Navic by to i pro tyto mene zkusene byla indikace toho co jim jde a pak se treba pustili i do obtiznejsi verze.

Pokud na tohle budeme pri tvorbe myslet, tak bych se vubec nebal toho, ze by to napriklad nejak odradilo novacky. Spis naopak - myslim ze pro ne to bude zajimave poznani, jake krasne ulohy se daji tvorit a lustit.

A ze soutezniho hlediska - uznavam ze predchozi znalost logickych uloh muze hrat nejakou roli, ale zase bych to tak moc neprecenoval. U vsech uloh stejne musite pouzit hlavu, znalost nejakeho skillu muze sice lusteni mirne zrychlit, ale ulohu za vas nevyresi.

Gotroch

k MČR

Ahoj všichni,
také přidám něco málo do diskuze.
MČR organizačně super, vona už to má ta krtčí banda (+spol.) vymakaný, poznal jsem to i na jednom juniorském turnaji, to se jim musí prostě nechat. Ale neříkám, že to jen tak, oni prostě to umí.¨
K úlohám. Já mám úlohy od Krtka rád, i když mě většinou (spíš skoro vždy:-)) pěkně vykoupou. První tři kola byla připravena i pro juniory. Druhé kolo neobsahuje ani jednu úlohu menší než 9x9, to by mohl být pro nějakého mladého nováčka oříšek, na druhou stranu bylo na to dost času. A úloh požehnaně, není tam žádná úplně neznámá (či nová). Většinu z nich si pamatuji z úloh na proběhlé juniorské turnaje, takže dobrý, i když by se mi tam opravdu líbila i nějaká menší tabulka, ať se tam ti mladí divoši netrápí. A pro velký kluky a holky fajn... podívejme se, nikdo nestihl :-) Samuraj pěkný.
Čtvrté kolo bylo tématické, nevšiml jsem si (jak píše i Nicky), asi adrenalin :-) Ale hezké a originální. A teď to páté a ty klikaté mrchy. Řeknu vám, já měl z toho vždy hrůzu, už odjakživa. A na každém turnaji to tam prostě Krtek nacpe. Pokaždý! ;-) A pak jednou jsem v tom přestal hledat vědu a ono se to dá. Je to jen o tom se správně koukat, takže pro mě to je "klasické" sudoku (řetízky teda zavánějí logikou, nemají žádný vnitřní regiony). Trochu předběhnu šesté kolo...občas někdo zmiňuje, že pokud neznám nějaké typy netradičních úloh a ostatní ano (např. reprezentanti, logici a další podobní našláplí), nejsou luštitelé na začátku kola na stejné startovní čáře. Je to tak. Pro zajímavost, na proběhlém sudoku stretku (podrobnosti viz FED-sudoku) se rozvinula debata mezi dlouholetými reprezentanty, jak vlastně řešit parkety. Nevěděli, nebyli si jisti, co platí a co ne. A to se ta úloha objevuje na turnajích už roky. Jak to pak mají vědět nováčci?
A jdem na šestku, Krtku, co to má znamenat? ;-) Úlohy srší originalitou i pílí, které do nich autor při tvorbě vložil. Až budu mít chvilku, rád si je v klidu vyluštím, ale do turnaje bych je jako autor nedal, popř. jen některé do některých kol na zpestření. Vloni na pražský turnaj jsem několik logikoidních úloh (fuuuj je to je slovo, brrr) připravil, po reakcích předluštitelů jsme ale rozhodli je nezařadit. Ptám se ale, kde je hranice mezi logikou a sudoku? A stojím za názorem, že je vždy na autorovi, které úlohy zařadí. Tak tam prostě Krtek šoupnul tyhle. To máme mít turnaje "jen" o klasice a klasických variantách jako sousledné/nepravidelné/windoku atd.? A pokud se nám ta hranice sudoku/logika nelíbí (popř. typy sudoku na turnajích), pojďme ji někam nasměrovat. Tu možnost máme, každý z nás. Pojďte tvořit sudoku!
Když jsem to zkoušel já, ze začátku jsem nevěděl. Tak jsem začal od malých (6x6) pro přátele, známé, milované. Chtěl jsem je jen potěšit, tím, co mě baví. Pak přišli větší a ono to šlo. Neříkám, že každý se v tom bude vyžívat, ale při tvorbě úloh jsem např. zjistil, jak se některé typy řeší :-D Kurňa, zkuste to.
Už toho nechám, nejsem spisovatel, za nespisovnou češtinu se vomlouvám ;-)
A stejně zas na nějaký krtčí tunaj pojedu a basta!

S úctou kousek-nebe (diCarlo)

PS: Jedno motto od Jardy Jágra: Pokud chceš být lepší než ostatní, musíš trénovat víc než ostatní. Hmm :-)

MČR sudoku 2015

Cau Krtku,

Zminim par svych postrehu z celeho vikendu, ovsem napred bych chtel ocenit oragnizaci jako takovou - dobra volba mista (Brno :-)), prostory klidne a velmi prijemne, velmi rychle opravovani a zverejnovani prubeznych vysledku a stul s obcerstvenim. Myslim si, ze je to smer, z ktereho by se nemelo ustupovat.

Co se samotneho lusteni tyce - kola 1,3,4,5 super, primerena obtiznost + pomerne velke mnozstvi uloh (ve smyslu pestrosti) na vyber, z meho pohledu dobre zvoleny system bodovani. To same by platilo i pro kolo 2, akorat s jednou pripominkou ohledne obtiznosti pro juniory - vetsina z nich by asi spise uvitala o neco lehci zadani, aby mohli vyresit vice uloh - takto 7 z 28 ucastniku melo 0 bodu za cele kolo, coz asi neni uplne idealni.

Samostanou kapitolou je potom kolo c. 6, ktere se sudoku nemelo dle me spolecneho vubec nic. Znalost a aplikace zakladnich pravidel sudoku tady nehrala zadnou roli, byla to cista logika, ktera na sudoku soutezi podle me nema absolutne co delat. Navic v tomto kole bylo mozne (pokud se nepletu) ziskat nejvice bodu ze vsech kol, cili ze vsech kol na MCR v Sudoku hralo nejdulezitejsi roli kolo, ktere se sudoku nema nic spolecneho.

Co se tymovych kol tyce, tak tam musim pochvalit kolo c. 1 a zejmena kolo c. 3 - obe byla krome lusteni jako takoveho i o vhodne zvolene taktice, takto by dle meho soudu mela tymova kola vypadat. Bohuzel toto neplati o kole c. 2 (ktere mne mimochodem pripomnelo kolo na lonskem MCR s kostkou), ktere bylo vicemene o nahode a o zvlastnim zadani pravidel, ktere jsem nepochopil (nastesti moji 2 spoluhraci v tymu ano). Dalsi ne prilis vhodna vec bylo velmi male zadani, coz melo za nasledek, ze jsem se cele kolo pohyboval v prostoru cca 15*15 bunek a dost jsem si zavazel se spoluhraci, z nichz jeden musel lustit a zapisovat cisla vzhuru nohama :-).

A jeste par poznamek k play off. Kazdy format play off ma sve pro a proti, nicmene tentokrate se dle meho podarilo vybalancovat 2 zakladni uskali kazdeho takoveho systemu - tzn zvyhodneni lepe umistenych hracu po ZC a zaroven zachovat moznost tem hure postavenym se protlacit dopredu (tzn neodepsat je uz na zacatku play off, jak se uz parkrat v minulosti stalo).

Na zaver bych vam vsem chtel poprat hodne uspechu na nadchazejicim MS v Bulharsku, snad se zadari a budete odjizdet spokojeni :-).

Pepe

MČR sudoku 2015

Ahoj!

Já bych taky chtěl moc a moc poděkovat a pěkný víkend!
Opravdu jsem si to užil a skvěle si zaluštil.

Asi jsem měl letos štěstí, že si nemohu stěžovat, že bych neměl co luštit.
Ano nedělní kola byla z mého pohledu tužší a místy jsem byl na hranici možností, co si zvolit, ale letos jsem v podstatě každou minutu něco luštil v 99% i doluštil a odevzdal.

Myslím, že mi dost pomohlo, že jsem sám, jako autor, vytvářel Sudoku Tykadla a Lodě. Tyhle úlohy jsem si zvolil v asi nejnáročnějším kole a zdolal je. I když teda odolávaly. Pro hráče bez znalosti těchto logických úloh to byl zřejmě velice tvrdý oříšek.

Netradiční tvarové kousky se mi velice líbily. 3D sudoku, různé hvězdy apod. šly luštit v celku rozumně a nebyly tak těžké, jak jsem se původně obával.

Jediné sudoku, které jsem nepokořil byla Pevnost. Tu jsem zkoušel 30 minut a těsně před koncem doluštění vypršel čas. Věřím tomu, že to jde zcela logicky, ale já ji zlomil přes 4 tipy do sporu a v sobotu večer doluštil až doma v posteli asi za minutu a půl.

Asi jsem ovlivněn tím, že se mi v celku dost dařilo a to i přes to, že jsem před MČR vůbec netrénoval.
V některých těch těžších kolech bych se nebránil více středně těžkým úlohám, ale ono se to špatně odhaduje.
Ten Samuraj pro juniory mi přišel asi už hodně těžký, i když bodování měli po políčkách a ne po čtvercích jako my ostatní.

Tak snad zase za rok na MČR na viděnou ;)
A hodně štěstí na MS!

Kodyn

Děkuji!

Děkuji za čas věnovaný pečlivé zpětné vazbě. Spousta z toho co píšeš „bylo vidět“ – ale jsem rád, když to také na vlastní uši slyším / čtu – abych si byl jistý, že si něco nepřikresluji.

S většinou více-méně souhlasím. Jen v jednom nesouhlasím – mysím si (a vycházím i ze zkušenosti třeba z MS), že páté kolo Tvarovaných potvůrek je klasickému bližší než co jiného, vždyť je to jen o vpiskování, o analýze vpisek.

Mistrovství ČR v řešení sudoku bude vždy velmi náročná soutěž a věřím, že je to správné, protože se má projevit, kdo je nejlepší = kdo umí nejlépe logicky myslet. Dobré, co se povedlo v prvních třech kolech, bych chtěl přenést do každého mistrovství juniorů, do dalších soutěží pro mládež nebo třeba do aktuálně připravovaného mistrovství akademiků.

Zhodnocení pohledem průměrného sudokáře

Předně bych ráda podotkla, že mám trochu potíž s tím psát jakoukoliv kritiku, protože si nesmírně cením obrovského kusu práce, který jsi spolu se svým týmem na mistrovství odvedl, stejně jako si uvědomuji obrovskou oběť, kterou podstupuješ Ty i Betty, protože se tímto zříkáte potenciálního umístění na medailových pozicích, a že si tu nebudeme nalhávat, že to není žádná teoretická konstrukce.

Druhý důvod, proč mi to hodnocení moc není "po chuti", je skutečnost, že máš nesmírně těžkou úlohu v tom, že MČRS je specifické proti jiným mistrovským akcím v tom, že se nám tu neobjevují pouze naprosté špičky, ale pořád se nám tu (a naprosto pochopitelně) mísí relativně široké spektrum herních úrovní. To znamená, že zavděčit se všem není a nebude nikdy možné. Proto je otázkou, zda má MČRS sloužit primárně pro špičku a její přípravu na světové mistrovství nebo být otevřené pro všechny a přilákat další zájemce o sudoku. Tady se názory patrně budou lišit podle toho, jaké úrovně hráč dosahuje, za mě je druhá cesta tou správnou, ale vnímám to jako silně subjektivní názor.

Pokud tedy pominu oba moje důvody a pustím se do nějakého hodnocení (protože si myslím, že si autor zaslouží nějakou zpětnou vazbu dostat), beru to z pozice dnes již průměrného hráče, který je primárně sudokář a k soutěžním akcím logiků si cestu nikdy příliš nenašel.

Celkově hodnotím celý turnaj velmi dobře, užila jsem si ho, byly hezké chvíle a chvíle horší, mnohdy hodně náročné, ale porce luštění vydatná. Kvalita úloh co do jejich nezávadnosti opět na perfektní úrovni, už se stává pravidlem, že není nutné každé kolo řešit protesty a dohadovat se nad tím, že někdo byl poškozen kvůli vadné úloze (to je velká pochvala pro autora, ale obrovský závazek pro další).

První kolo bylo naprosto skvělé. Jsem sudokář a prostě čekám sudoku. Každý měl spoustu prostoru pro luštění, i časový odhad byl víc než dobrý. Druhé kolo také super. Dost tabulek, velmi oceňuji bodovou rozličnost - kdo si netroufal na těžké tabulky, pořád měl dost "lehkých" k luštění. Třetí kolo hodnotím také dobře, já mám prostě samuraje ráda a cením si možnosti bodovat vyplněné čtverce a ne dávat body pouze za kompletního samuraje. Celkově tato tři kola byla poskládána velmi dobře a pro juniorské mistrovství dle mého názoru perfektní. Trochu se ale bojím, že si se jako autor "držel na uzdě" právě kvůli tomu, že to bylo součástí juniorů.

Pak začalo přituhovat a mně jako čistému sudokáři se to přestávalo kolo od kola líbit. Pravdou je, že neluštím Krtkův pohár, což je moje mínus a bohužel značný deficit, nicméně i tak se domnívám, že další kola byla příliš "logicky" zaměřena a na sudoku se místy dost zapomínalo. Čtvrté kolo ještě jakžtakž co do sudokové části šlo - leč rozptyl bodových úloh už třeba mně moc nedovoloval po vyluštění těch lehkých zvládnout něco dalšího. V tomhle kole jsem se prostě trápila slabým výběrem, střední obtížnost mi opravdu chyběla. A bohužel Tě musím velmi zklamat, chápu, že stálo hodně práce zapracovat desítku do všech tabulek, ale chtěla bych moc vědět, kolik lidí si toho vůbec všimlo a kolik lidí ten důvtip ocenilo. Troufám si hádat, že si při samotné hře všimla slabá čtvrtina hráčů. Já se přiznám, že jsem si toho ani nevšimla (nikdy si těch grafických prvků, které jsou v tabulce, nevšímám, prostě jak se spustí čas, tak luštím a "kochat" se tvarem tabulky fakt nemám čas).

Páté kolo pro mě byla tragédie. Myslím, že i Tvoje úspěšnost bodového odhadu se kolo od kola zhoršovala. Primárně je problém u mě, poskládané úlohy bohužel patřily k těm, které fakt nemám v oblibě. Takže se to těžko hodnotí, protože tam byly lehčí i těžší, výběrově asi ok, ale tím, jak se vyhýbám úlohám typu "parkety", "řetízky", "3D", "toroidy", a to jen proto, že v nich dělám mraky chyb, neměla jsem prostě co luštit.

A kolem šestým byla moje herní tragédie dovršena. Tohle kolo je pro mě největším omylem v individuálech - nemělo tam dle mého co dělat. Protože plně spoléhalo na jakéžtakéž znalosti základních logických úloh - a ne jen znalosti, ale získání určitých "skills". Takže risk pouštět se do nejbodovanějších úloh byl opravdu jen pro elitu, ale i "průměr" neměl moc co luštit. S některými úlohami jsem prostě ani neuměla pohnout. Nemyslím si, že bych už patřila do sudokového železa, mám za sebou pár slušných výsledků, ale troufám si říct, že úlohy, se kterými horkotěžko pohnu, by tam být vůbec neměly (pokud MČRS není opravdu pojímáno primárně jako trénink pro mistrovství světa).

Celkově hodnotím kola 4 až 6 jako nepřívětivá pro průměrné hráče a pro nově příchozí. Pro ty, kteří našli odvahu se zúčastnit celého kompletu (ať už to byli junioři nebo starší, leč turnajově noví hráči), to musela být hotová sprcha. Já tohle potkat na svém prvním mistrovství, tak bych moc bojovala s tím, jestli mám vůbec na to se do takových akcí pouštět (ještě navíc v konfrontaci s elitou).

Co se týče týmových kol, u 1. a 3. kola si cením, že jsme byli nuceni opravdu spolupracovat a nebylo to jen o nezávislém luštění tří lidí, líbilo se mi, že byl i prostor pro trochu taktizování, co se vyplatí a co ne, že jsme ten prostor dostali a nebyli nuceni "umřít" na nerozlousknutelném zadání. Tady je určitě víc prostoru pro "špekovější" úlohy, protože se o nich může radit více lidí. Ale nemělo by jich být moc :-)

2. týmové kolo je největší úlet celého mistrovství. A říkám to i s vědomím toho, že můj tým celé 2. kolo vyhrál a měla jsem z toho za nás opravdu velkou radost. Ono totiž to, že náš tým to kolo vyhrál, je důkazem toho, že nestálo za moc. Jsem realista, neměli jsme ambice, ani potenciál uspět v předních řadách. Tudíž by se nemělo moc stát, aby takový tým celé kolo vyhrál. A naopak špičkové týmy aby pohořely. Pokud se taková věc stane, obvykle to je jen a jen o náhodě a ne o umění luštit. A to se tu přesně stalo. V 2. kole nebylo příliš možné najít nějakou logickou cestu (teda spíš vůbec), prostě se zkoušelo hledat a luštit a gumovat a luštit, dokud se něco nenašlo. A aby takhle pracovali 3 lidi nad jedním papírem - každý z jiné strany papíru, to nebylo vůbec příjemné, prostoru šeredně málo. Jediné plus máte za to, že jste nám dali to okénko pro lepší luštění, bez něj by to byla hotová vražda :-) To kolo považuju za takovou legrácku, která by se na tak prestižní akci neměla prostě objevit, a to ani v týmu.

No a co se týče logiky - hodnotím pouze B a dobře vím, proč jsem se nepouštěla do A. Jak jsem již psala, nevyhledávám tyhle akce a považuji to jen za příjemné zpestření, od kterého příliš nečekám. Proto skladba malých a milých úloh plně splnila moje očekávání, docela jsem si ji užila a chválím ji.

Nechci se opakovat, ale celkově stejně musím celou akci zhodnotit velmi pozitivním dojmem, viz 4. odstavec :-) Takže ještě jednou, díky za to vše!

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer