9/9 = Mezinárodní den sudoku

Od minulého roku platí, že 9. září slavíme Mezinárodní den sudoku, viz připomínka na stránkách světové federace.

Srbský autor Nikola Živanovič připravil speciální soutěž zaměřenou na netradiční varianty sudoku, můžete si ji zahrát na serveru logicmastersindia.

Principy inovativních úloh stručně přeložil Honza Zvěřina:

jzverina
7. 09. 2014 06:49:08
PODIUM SUDOKU – Číslo na vrcholu stupní vítězů (bedny) (1. místo) je větší než číslo vlevo dole (2. místo), které je větší než číslo vpravo dole (3. místo).
TRUE OR LIE SUDOKU – Vepsané nápovědy mohou být správné nebo špatné. Je-li nápověda špatná, správné číslo je buď o 1 vyšší nebo o 1 menší. (tj. 6 znamená, že v buňce může být 567). 
ROLING THE DICE SUDOKU – Kostka s číslicemi 1-6 je překlápěna po tabulce. Její cesta je vyznačena šedou barvou. Na začátku a na konci cesty může být pouze 1 nebo 6. Rozložení číslic na kostce je vyobrazeno na obrázku, v soutěžní úloze bude totožné. 
ASPIRATOR SUDOKU – V tabulce je několik pohlcovačů, které jsou označeny různými písmeny (velkými). Ve všech osmi směrech pohlcují čísla, která jsou nižší než oni sami. Pohlcovat v daném směru přestanou, když narazí na vyšší nebo stejně vysoké číslo. Pohlcené buňky jsou označeny malými písmeny, která jsou stejná jako příslušné pohlcovače (A pohlcuje aaaaaa). 
DIAGONAL PATH SUDOKU – Každé číslo z prvního řádku má alespoň jednu cestu, jak přes stejná čísla jako ono samo diagonálně doskákat ke stejnému číslu umístěnému v posledním řádku. 
SECOND EVEN PRODUCT SUDOKU – Čísla vně tabulky jsou násobkem dvou sousedních čísel (v daném řádku nebo sloupci) druhého sudého čísla v daném řádku nebo sloupci. 
T CROSSWORD SUDOKU – Umístěte daná slova (slovem je rozuměna kombinace číslic, např. 6418) do tabulky tak, aby utvořila vzájemně propojenou křížovku, přičemž lze používat pouze uvedená slova. V každém z 9 čtverců musí křížovka vytvořit Téčko v jakémkoliv ze 4 možných překlopení. V tabulce je umístěno jedno číslo, to musí být součástí křížovky. Všechna daná slova musí být použita. 
SINGLE TRIPLET SUDOKU – Každý vyznačený koš obsahuje pouze jednu trojici sousledných čísel, umístěných v libovolném pořadí. Příklad: čísla 38521 mohou být spolu ve stejném koši (obsahují trojici 123), čísla 76425 nikoli (obsahují trojici 456 a trojici 567). Čísla v koších se neopakují. 
BLACK AND WHITE SUDOKU – Začerněná políčka obsahují 1x číslici 1, 2x číslici 2, 3x číslici 3, 4x číslici 4, 5x číslici 5, 6x číslici 6, 7x číslici 7, 8x číslici 8 a 9x číslici 9. Čísla vně tabulky označují součet čísel v začerněných polích v daném řádku nebo sloupci.

- 7. 9. 2014 - Krt -

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer