Hezký den,
procházím si podmínky na pokoření Guinnessova světového rekordu (Largest multi-sudoku puzzle) a jedna z podmínek (vedle publikování sudoku) je uznání sudoku některou z organizací vašeho typu. Co to ale technicky znamená? O obtížnosti sudoku jako takové se nikde nehovoří.
-- Řekněme klasické sudoku 9x9, odeberu z řešení jednu cifru. Sudoku splňuje pravidla, má jedno řešení, ale je superjednoduché.
-- Druhý extrém je, že odeberu maximum cifer a žádné další nelze odebrat, aby zůstalo jen jedno řešení. Sudoku splňuje pravidla, má jedno řešení, ale patří většinou do kategorie těžkých. Což není taky ideální, když to bude veřejná událost a hrát tam budou různé stupně hráčů.
-- Když odeberu nějaký rozumný počet cifer, dostávám se na nějakou obtížnost (lze však odebrat cifry další), ale sudoku má stále jen jedno řešení. Takové dostávám z různých programů a viděl jsem jich nespočet publikovaných pro veřejnost.
Nemáte tedy program, který používáte a určí obtížnost a tedy hranici, že je uznatelné? Či tak něco? To bych si u svého generátoru mohl následně kontrolovat a pak předat k oficiálnímu zhodnocení, typu splňuje-li pravidla (varianty) sudoku a je alespoň v kategorii jednoduchých či tak.
Rekord umožňuje užít varianty sudoku. Tedy můj dotaz je obecnější. Neuvažuji mnoho variant či méně známé varianty, ale nějaké varianty zvažuji. Mám to s otazníkem.
Publikovat sudoku nemám problém, ale princip nastavení laťky je stále otevřený.
Možná můj dotaz směřuje na to, jak se kontrolují sudoku před soutěžemi? Asi takto bych k tomu měl přistupovat i já.
Rád se dozvím víc.
Pavel s pozdravy
Hezký den,
podklady posílají až pokud je uznána žádost o pokoření rekordu. Kdybyste něco takového plánovali, obdržel jsem následující pokyny:
http://195.178.93.92:48082/sklad/multi-sudoku-official-document.pdf
a
http://195.178.93.92:48082/sklad/multi-sudoku-official-Guide-to-your-evidence-2022_tcm25-486431.pdf
Pozdravuje, Pavel
Ten sudokuwiki není věru špatný, dokonce to odhaduje i u několika dalších variant. Jen je vše pro osobní užití. Takže bych to asi mohl užít do podkladů, nikoliv však pak do knihy. Uvidím, jestli to půjde přes ně zautomatizovat.
Já spočtu počet vnoření u rekurze, tím nelze nic pokazit, tím se ostatně začínalo (https://dlbeer.co.nz/articles/sudoku.html). S tím Beerem jsem v kontaktu, vypadá to na fajn chlapíka. Udělám si rešerši programů, které nějak obtížnost odhadují a plánuji vzít sudoku (do řádků) a do sloupců užít různé programy. U variant sudoku použiji ten Beerův odhad. Zkusím si bokem primitivní sudoku, budu cifry odebírat a někde tu hranici nastavím. Koncem týdne to projdu s přípravářem soutěžních sudoku.
Akorát jsem prošel svátky, tak u kalendáře to symetrii dost boří. To jsem stále nad 300 sudoku (mohl bych teoreticky uřezat polovinu září, pak by to byl akademický rok, nikoliv školní, ale to mám s otazníkem), to mi přijde jednak hodně a jednak ubírám zbytečně prostor dalším zájemcům. Moc těch Guinnessových rekordů k dispozici není (největší sudoku je věc nepraktická a paralelně řešících lidí není vůbec snadné překonat, těch je cca 3700). Promyslím design multi-sudoku o 281 tabulkách. Buď klasika motiv stromu, motýlu či tak, či obrovský mustr prázdného sudoku 9x9, to by bylo tématické.
Jdu pokračovat, práce jak na kostele.
Děkuji za odpověď, pokusím se zůstat v kontaktu.
Ano, rekord je 280 tabulek. Jaká byla (klasické, varianty) a jak vypadaly přesahy, to jsem zatím nenašel, ale mám možnost vznést dotaz na Guinnesse. Já svou vizi vzhledu multi-sudoku mám (kalendář školního/akademického roku), takže jak vypadal předchozí pokus mě aktuálně netrápí. To je cca 365(366)-62 dní (prázdniny o dvou měsících záměrně škrtám, aby zůstal prostor na 314 tabulek jako ukázka Pí). Ještě přemýšlím pár dní vynechat (svátky), ale musím si dát pozor na symetrii celku (v mém případě rotační symetrie kolem středu o 180 stupňů). Na tom teď pracuji.
Co jsem se zatím dozvěděl je, že nemá smysl, například, vygenerovat multi-sudoku o 600 tabulkách a nechat lidmi vyřešit polovinu. Takto to nechtějí. Multi-sudoku musí být symetrické a mít jedno řešení jako celek, takže to pak musí být přesně. Tedy všechny předložené tabulky musí být vyřešené.
Kamarád z vysoké mě nakontaktoval na tvůrce soutěžních sudoku. Zjistím jeho pohled. Mně jde hlavně o to, aby sudoku nebyla příliš jednoduchá, ale nesmím to ani přepísknout, protože když bude jedna z tabulek nevyřešená, pokus o rekord bude neplatný. To kdybych viděl dopředu, tak podklady z živé akce nepošlu a šel by pokus zopakovat, ale s tímto se musí opatrně.
Teď přemýšlím nad variantami. Jestli do nich jít, či nikoliv, a pokud ano, které zvolit. Zvažuji X, Killer, Jigsaw, a když už bych uměl generovat tyto, tak např. Jigsaw X lze snadno připravit. Z pohledu vzhledu Killer je fajn, že nemá nápovědy, X je zase fajn, že je tam hezké to iks, takže pokud zvažuji vzhled kalendáře, to by pro mně byly nejspíš neděle (X jako nepracuj, Killer pro pondělky: pusto prázdno) a Jigsaw by se nabízelo na soboty jako znázornění chaosu. Nebo pátky Jigsaw, soboty jako Jigsaw+X a neděle už jen X. Ale mít po cca 45 tabulkách Jigsaw+X, Jigsaw, X a Killeru už může být fuška. Já si zkusím pár těchto variant hodit na papír a změřit si čas řešení. U klasického sudoku počítám půlhodinu, kdyby tyto varianty trvaly moc dlouho, je riziko je zvažovat.
Pavel
Ahoj,
zaregistroval jsem v minulych letech par pokusu, kdy byl tento rekord prekonan (v Cine), ale pokud jde o samotne pravidla jak maji tabulky vypadat, tak netusim. Napriklad rekord v lusteni jednoho 9x9 sudoku na rychlost ma pravidla presna a snadno overitelna.
Jestli se da verit googlu, tak soucasny rekord v multi-sudoku by mel by 280 propojenych tabulek,coz by nemusel byt zas az tak velky problem vytvorit (zvlast pokud budou ulohy nejak generovany), vic da asi zabrat organizace cele zive akce a najit dostatek lidi co to pak bude lustit. Nejakou pripadnou spolupraci urcite muzeme probrat, minimalne pokud jde o kontrolu jestli je zadani uloh ok.
Na nasich soutezich pouzivame vyhradne rucne vytvarene sudoku, pokud jde o obtiznost, tak urcitou predstavu jak je uloha tezka ma uz samotny autor, coz se dale zpresni az ulohu otestuji dalsi lide (zaroven dojde ke kontrole zadani textu ulohy, jednoznacnosti reseni, atd.) Neda se tedy rict, ze bychom na vyhodnoceni obtiznosti pouzivali nejaky software, nicmene vzpomnel jsem si ze na internetu se da napriklad pouzit solver www.sudokuwiki.org/sudoku.htm ktery krome prehledu pouzitych lusticich metod, vyhodi (moznost grader) i jakesi orientacni cislo vyjadrujici obtiznost ulohy.
Jsem ve Slavkově u Brna, do Brna to mám kousek, možná by stálo za hřích se sejít a některé věci projít osobně. Například tam chtějí sudoku znalou osobu na kontrolu úloh, nezávislé svědky na vlastní průběh rekordu.
Pavel
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer