WPF GP 2014: turecké sudoku: překlad bookletu

První kolo druhého ročníku WPF Grand Prix v řešení sudoku připravují autoři z Turecka, Salih Alan a Hatice Esra Aydemir.

Přinášíme vám překlad instruktážného bookletu, který si můžete stáhnout v jeho anglické verzi ze stránky:

http://gp.worldpuzzle.org/content/instruction-booklet

Úvodní poznámky

U každé úlohy budou označeny dva řádky nebo sloupce. Číslice z nich je třeba vypsat jako odpovědní kód, vždy zleva doprava nebo shora dolů.

Používají se výhradně číslice 1 až 9 se dvěma výjimkami: úloha 12 — píše se velké X místo hvězd, úloha 14 — píší se velká písmena A, B, C (a číslice 1 až 6).

Překlad vzniká z verze 1 bookletu. Pokud si někdo všimnete zásadních novinek v novější verzi bookletu, napište nám to do komentářů. Díky!

Jednotlivé typy úloh

1 až 6 = Klasické sudoku

Snad nic k vysvětlení — čísla 1 až 9 v každém řádku, sloupci a čtverci.

7 = Diagonální sudoku

Navíc se čísla 1 až 9 neopakují na obou hlavních diagonálách.

8 = Outside sudoku

Čísla zadaná u řádku / sloupce vně tabulky se musí objevit v jednom z nejbližších tří políček v onom řádku / sloupci.

9 = Renban

Každá šedá skupina políček obsahuje určitou skupinu po sobě jdoucích čísel (např. 2-3-4-5). Jejich rozmístění po šedých políčkách je libovolné (např. 3-2-5-4).

10 = Sousledné sudoku

Černý kroužek označuje každou dvojici sousedních políček, kde se vyskytují po sobě jdoucí číslice (např. 8-9). Tam, kde kroužek není, číslice se musí lišit alespoň o 2.

11 = Extraregion

Každá podbarvená oblast obsahuje kompletní sadu 1 až 9.

12 = Sudoku s hvězdami

Do políček se vyplňují číslice 1 až 7 nebo hvězdy. Číslice se neopakují v řádcích, sloupcích a nepravidelných podoblastech. Navíc každý řádek, sloupec i podoblast obsahuje přesně dvě hvězdy. Políčka s hvězdou se nedotýkají, stranou ani rohem.

13 = Determinant

Na několika místech v tabulce je ve společném bodě čtyř polí zadána hodnota determinantu matice sestavené z okolních čtyř číslic. Determinantem je myšleno číslo A krát D mínus B krát C, kde A je vlevo nahoře od značky, B je vpravo nahoře, C je vlevo dole a D je vpravo dole.

14 = Easy as ABC sudoku Vyřazeno!

Každý řádek, sloupec a čtverec obsahuje číslice 1 až 6 a písmena A, B, C. Písmena okolo mřížky udávají nejbližší písmeno od okraje v daném řádku / sloupci.

15 = Sudoku jako křížovka s čísly

Vyplňte bílé části řádků a sloupců s použitím zadaných číselných „slov“ tak, že je vepisujete zleva doprava nebo shora dolů. Každé „slovo“ je použito přesně jednou a kříží se pochopitelně shodnými číslicemi. Pak dořešte šedý zbytek tabulky jako klasické sudoku.

- 4. 1. 2014 - přeložil Krtek -

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer