Zimní soustředění 2013

Na základě úspěchu podobných akcí v létě 2012 jsem se rozhodl uspořádat zimní soustředění na naší chalupě v Kunštátě na Moravě. Pozval jsem hráče z první desítky HALAS ligy 2012 v sudoku a v logice. Vidina setkání s kolegy, sudoku a logikou lákala, pouze pracovní a studijní povinnosti stály u některých v cestě. Nakonec se soustředění účastnila desítka hráčů.

Zleva: Pavel Kadlečík (diCarlo), Honza Novotný (Krtek), Jana Břízová (Betty), Klára Vytisková, Nelly Pelc-Vostrá, Honza Zvěřina, Zdeněk Vodička (Voda), Jana Vodičková (Janka), Robert Babilon, Petra Čičová.

pátek 1. února

V pátek ráno vyrazily do Kunštátu Betty a mamka, aby připravily prostor pro hromadnou akci. Já jsem přijel odpoledne po práci a viděl jsem, jak je vše pěkně uklizeno, navařeno a mohli jsme očekávat první účastníky.

Autobusem v 19:12 dorazili Vodičkovi, Robert a Honza Zvěřina, který byl jedním ze dvou nováčků, ostatní již v Kunštátě byli na podzim před MS. Vzhledem k mizernému počasí přišel k chuti horký čaj stejně jako buchty kunštátské či mostecké. V rámci čekání na ostatní jsme se pustili do hry na hrdiny — Talisman. Po dlouhém výkladu pravidel prohlásil Voda, že to vypadá složitě, ale je to ještě složitější. Nakonec to byl po několika hodinách on, kdo se jako první utkal s Dračím králem, a protože byl úspěšný, zvítězil.

V mezičase přijeli, spojem „o vlak později“, ještě diCarlo a Peťa. Cestování autem s přáteli jedoucími do Brna zvolila Nelly a zpětně trochu brblala, že to bloudění při hledání Kunštátu asi nestálo za to. Před půlnocí byli tedy všichni na místě, měli přidělenou postel a mohli jsme se začít připravovat na sobotní tréninkový program.

sobota 2. února

Až v sobotu ráno dorazila Klárka, která ještě v pátek koncertovala, a tak vyjížděla na cestu Praha -> Brno -> Kunštát po nedlouhém spánku.

Ústředním tématem soustředění byly počítací úlohy, prvním bodem programu pak Kakuro. Napřed jsme se rozcvičovali na několika úlohách a pak jsme diskutovali, jaké jsou základní techniky řešení. Ukazovali jsme si jednoznačné součty, křížení velkých a malých součtů, jednoduché i složitější dopočítávání převisů a k výjimečnému použití také úvahy o jednoznačnosti.

Druhým bodem byla ukázka reálných materiálů z MS, v Bělorusku v roce 2008 bylo jako týmové kolo „Weakest link“ zařazena sada úloh kombinující diagonální čtverec a killera. Vzhledem k tomu, že se jednalo o 17. WPC, součet ve všech koších byl 17. Rozděleni do trojic, pokoušeli se Voda, Janka a Nelly; Klárka, diCarlo a Peťa; Robert, Honza a Betty o zdolání záludných překážek nastražených před lety obávaným Vladimirem Portugalovam. „Je to hnus, velebnosti!“ vyslechl jsem si při jedné obchůzce. Ano, bylo to pracné. Ale když jsme se pak společně na úlohy podívali, zjistili jsme, že to nebylo tak hrozné, že logický postup nebyl zákeřný, že stačilo zvyknout si na daný typ a nezapomínat, co všechno je možné dopočítat a vykombinovat.

Před obědem jsme se trochu protáhli pohybem okolo pingpongového stolu. Nejvíce bodů v „americe“ vybojovala Janka, která nejméně kazila a ve finálových mačích dokázala trpělivě čekat na chybu soupeřů. O spokojené plné žaludky se stala mamka (paní RNDr. Helena Novotná, která se — skrytá za počítačem při vyhodnocování výsledků — v poslední době stává nezbytnou součástí všech akcí HALAS).

Po obědě jsme se podívali na jiný reálný materiál z MS, ve Spojených státech v roce 2010 bylo zařazeno jedno kolo kompletně zaměřené na počítací varianty sudoku. Za pomoci přihlížejících jsem předvedl jejich vyřešení a debatovali jsme o různorodých přístupech k řešení, pomocí dopočítávání, rozboru možností či paritní analýzy.

Pak jsme vyrazili ještě na chvíli ven. Počasí zamračené s větrem a náznaky mrholení nelákalo k velkému výletu, ale alespoň zavést Roberta k jeskyním v Rudce, kde si mohl odlovit jednu kešku, bylo nutné. Další kešky zůstaly na příště.

Po návratu jsem předložil další úlohu ke společnému luštění v trojicích — tzv. Sierpinského pyramidu. S odkazem na fraktály se jednalo o propojenou šestici logických úloh Pyramida. Po pár minutách nespokojeného syčení ze strany všech řešících skupin jsem poradil, že prvním krokem řešení musí být důkladná analýza sudých a lichých políček. Po jisté době pak obrazce hrály všemi barvami. Ale kompletní řešení bylo ještě otázkou další velmi pečlivé práce. Vyzkoušejte si to doma a uvidíte, jak vám to půjde.

Když jsme se s dolušťováním, už všichni společně, mořili, zjistili jsme, že Honza a Voda na notebooku a chytrém telefonu zuřivě sledují tenis. A že je to asi docela sranda. (Bylo to 9:9 v pátém setu.) Tak jsme si to pustili na velké televizi, abychom mohli fandit všichni. A tenisté se rozhodli, že už další luštící program nepotřebujeme. Takže jsme fandili a fandili, i navečeřet jsme se průběžně stihli a pořád nic. Robert odpočítával, kolik ještě míčků zbývá uhrát, ale vždycky, když to slezlo k 1, zase se to zamotalo. A nakonec jsme — ne úplně záměrně — přihlíželi nejdelšímu utkání daviscupové historie. Ještěže aspoň s dobrým koncem.

Večer se sedm ještě neunavených statečných zabavilo s karetní hrou Bang!, kdy jsme si po sobě mohli dle chuti zastřílet. Jen chudák Klárka, která je přes podobné hry znalkyně, trochu trpěla, že se chováme hrozně náhodně. Ale co už; a BANG! do šerifa...

neděle 3. února

V neděli nám nějak déle trvalo vstávání. Až tak dlouho, že si Vodičkovi museli udělat soukromý program na pingpongu, když nechtěli čekat, než všichni dosnídají.

Pak jsme se společně pustili do luštění a rozboru úloh, které se objevují na serveru croco-puzzle. (Doporučuji ke každodennímu hraní logických úloh!) Rozebírali jsme Japonské součty, Pilulky, Mezi stěnami, Kropki a připomněli jsme si Killery a Pyramidy, jimž jsme se věnovali už dřív.

Posledním bodem programu bylo 10 vybraných počítacích typů úloh z Krtkova poháru. Vždy s připravenou cvičnou dvojicí úloh a společnou debatou nad tipy a triky.

Pak již začal klepat na dveře oběd a čas odjezdů. Zkontrolovali jsme v televizi, že šílení tenisté už zase hrají a ve 14:30 jsme s Betty na náměstí zamávali odjíždějícím kolegům, trochu jsme poklidili a vydali jsme se zpátky do Brna spokojení, že se soustředění přes nepřízeň počasí vydařilo.

Honza Krtek Novotný

Řádným členům HALAS nabízíme opět k vyzkoušení značnou část materiálů použitých na soustředění. Stahovat je můžete na samostatné stránce. Vzhledem k tomu, že se jedná o členský benefit, stránka je dostupná pouze registrovaným uživatelům, kteří jsou členy HALAS. Pokud jste členy HALAS (+ máte účet zde na sudokualogika.cz) a na stránku se nemůžete dostat, napište nám na info@sudokualogika.cz a my to napravíme.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer