2. krok: Každodenní hraní klasického sudoku

Klasické sudoku má nejsnazší pravidla, to však nemusí vždy znamenat snadné úlohy. FED sudoku nabízí k tréninku 4 tabulky denně.

K nalezení jsou v horním menu:

Na výběr je ze tří možných velikostí okna: 640x480, 800x600 nebo volitelné.

Po přihlášení se objeví nabídka sudoku:

Tlačítka NízkaStredná Vysoká pod sebou skrývají denní soutěžní tabulky klasického sudoku - stačí kliknout a s načtením tabulky se rozbíhá čas. Pravidla jsou následující: Vyplňte tabulku čísly 1-9 tak, aby se stejná čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani vyznačené oblasti 3x3 pole. Tlačítko Nesúsledné už nás zavede do variantních typů sudoku. Kromě neopakování číslic v řádcích, sloupcích a vyznačených oblastech navíc platí, že čísla lišící se o 1 se nesmí horizontálně ani vertikálně dotýkat. Poslední tlačítko odkazuje na Alternatívy, těm se budeme podrobněji věnovat ve 4. kroku.

Podívejme se podrobněji na samotnou soutěžní tabulku:

   

První obrázek je tabulka nízké obtížnosti těsně po otevření. Políčka neobsahující zadání jsou aktivní, stačí začít vyplňovat. Nikdo není dokonalý, a tak je v pravém menu tlačítko Začať znovu, které celou tabulku vymaže. Ruší-li vás ubíhající čas, je možné ho zneviditelnit pomocí Skry čas. Používáte-li při luštění vpisky (malá čísla vepisovaná do horní části políček), můžete si nastavit jejich odstín a velikost pomocí Ovládanie. Pro odeslání vyplňené tabulky existuje tlačítko Odošli. Druhý obrázek ukazuje stejnou tabulku po odeslání. Vpisky mohou zůstat na svých místech - v rámci řešení se nehodnotí. Je-li řešení správné, objeví se pod tabulkou nápis Váš čas bol zapísaný do databázy. a čas řešení. Není-li správné, čeká vás oznámení Máte niekde chybu, začnite znova. V případě, že necháte některé políčko prázdné, dostanete zprávu Nie je vyplnená celá tabuľka. Přes tlačítko Nová hra se vrátíte na původní nabídku, kde se u odehrané tabulky objeví nápis Už hrané.

Pro porovnávání se s ostatními hráči slouží denní žebříčky, k nalezení jsou ve střední části levého menu:

Červená hvězdička u jména značí nový osobní rekord:

Trojboj je žebříček součtů časů klasických tabulek dne. Ročný rebríček Štatistiky obsahují mnoho zajímavých pohledů na výkony všech hráčů, podrobněji se k nim vrátíme v 6. kroku.

Chcete-li se vrátit k některé starší tabulce nebo hledáte-li více úloh k tréninku, poslouží vám archiv. Najdete ho v horním menu:

zpět na seznam kroků

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer