Kde lze hrát online turnaje?

Se začátkem kalendářního roku startuje sezóna online mezinárodních turnajů. Pro ty, kdo ještě nezkusili, online turnaje lze svým rozsahem a úrovní připodobnit k živým turnajům HALAS ligy, některé online soutěže jsou lehčí a přijatelnější pro širší spektrum luštitelů, jiné je svými parametry přesahují a jsou výzvou i pro nejlepší luštitele. Na našem webu prezentujeme zájemcům seriál WPF GP, jehož vybraná kola jsou zařazena do celoročního pořadí HALAS ligy, všechny turnaje WPF GP jsou dále hodnoceny směrem k výběru české reprezentace pro MS. Pokud byste chtěli zkusit trochu něco jiného než GP, doufejme, že vás nasměrují následující řádky. Soutěže na Logic Masters India jsou více nakloněny nováčkům v luštění, národní mistrovství logických velmocí jsou kvalitou osvědčené soutěže nabízející rozměnitější sadu úloh.

WPF GP - https://gp.worldpuzzle.org

Množství turnajů: 8 sudokových + 8 logických kol od ledna do srpna 2023
Celkové pořadí: počítá se 6 nejlepších výsledků z 8 možných každého hráče
Délka kola: 90 minut během prodlouženého víkendu (od pátku do pondělí)
Úroveň: úlohy jsou srovnatelné s úlohami na MS, ale lze najít kousky i pro nováčky
Autoři úloh: z celého světa
Jazyk: vše anglicky, na našem webu české překlady, které najdete v Novinkách

Sudoková část GP má zajetý formát, každé kolo čítá 5-6 klasických sudoku 9x9, pár kousků známých variant (typu diagonálního sudoku či windoku) a nejtěžší sudoku úlohy kola bývají nejméně tradiční varianty. Nejlepší hráči světa vyluští vše kolem 60 minut.

Logická část GP je více rozmanitá, záleží na autorech jednotlivých kol. Někteří z nich se kloní ke klasickým kouskům (Lodě, Mrakodrapy, Star Battle, Kakuro ad.), jiní preferují kombinace variant či vymýšlí úplně nové úkoly. Téměř vždy si je možno vybrat z lehčích či těžších kusů. Vše zvládne v limitu pouze pár vyvolených.

Logic Masters India (LMI) – https://logicmastersindia.com

Sudoku Mahabharat a Puzzle Ramayan
Množství turnajů: 4 sudokové + 6 logických kol od ledna do dubna 2023
Celkové pořadí: počítají se 3 (z celkových 4), respektive 4 (z celkových 6) nejlepších výsledků každého hráče
Délka kola: 90 minut v sudoku, 60 minut v logice během hodně prodlouženého víkendu (od čtvrtka do úterý a někdy i déle)
Úroveň: širší paleta úloh pro méně zkušené + úlohy pro top hráče
Autoři úloh: z Indie
Jazyk: vše anglicky

Sudoku Mahabharat čítá v každém kole dvě klasická sudoku 6x6, čtyři klasická sudoku 9x9 a 6 sudokových variant ve velikosti 6x6 a 9x9. Kola jsou rozdělena tématicky (např. Standard & Neighbours, Odd Even & Hybrids, Converse & Outside, Math & Irregular), jednotlivé úlohy si nejsou v každém kole příliš vzdáleny. Nejlepším luštitelům stačí na vyřešení všeho kolem 40 minut.

Puzzle Ramayan obsahuje každé kolo 6 typů úloh po 3 kusech a dva páry novátorských úloh. Zde se ještě více projevuje tématické rozdělení kol (viz Classics, Casual & Word, Regions & Evergreens, Number Placement & Puzz.link, Loops & Shading, Made In India & Object Placement), lze si tak vyzkoušet úlohy konkrétního typu v soutěžním módu.

Národní šampionáty v sudoku a logice či jejich online kvalifikace

Německo/Švýcarsko - https://logic-masters.de
 
Délka: jednorázové turnaje na 90-150 minut probíhají v daný čas nebo během prodlouženého víkendu
Úroveň: od lehkých úloh až po těžké
Jazyk: podle pořádající země, navíc většinou i anglicky
 
Národní turnaje mají svou léty prověřenou kvalitu a obsahují úlohy pro všechny výkonnostní kategorie. Online soutěže jsou konány pro hráče dané země, ale účast zahraničních hráčů je povolena. Autoři vytváří typy úloh své provenience, které se od sebe liší (viz americká logická "škola", japonská logická "škola", česká sudoková "škola" atd.)

Jak a kdy?

Kalendář mezinárodních akcí 2024  (odkaz na gůgl kalendář v japonštině cheeky)
Kalendář mezinárodních akcí 2023 sestavený WPF (gůgl tabulka)

Pro odehrání turnajů je nutná bezplatná registrace na zmíněných hráčských portálech. Většinu turnajů lze hrát pouze s použitím tiskárny (vyjma LMI, kde lze čím dál více soutěžit hrát online), úlohy se publikují v zaheslovaném pdf, heslo je odtajněno po začátku soutěže. Všechny typy úloh znáte dopředu, jejich seznam je uveden v instruktážním pdf zveřejňovaném několik dní předem. Po uplynutí soutěže si je možné úlohy stáhnout a vyzkoušet, takže pokud vám nevyhovuje délka soutěže nebo se nechcete stresovat, vše si lze doluštit v klidu zpětně.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer