Ročenka 2015: Postup pro úlohu S8

V prostředním čtverci zbývají čísla 678. Šestka nemůže být nahoře, ani vedle čtyřky. Vedle dvojky nemůže být osmička. V posledním sloupci musí být nahoře 24 (ve spodním čtverci být nemohou), čtyřka se nesmí dotýkat šestky. Dole se osmička nemůže dotýkat dvojky.

V druhém řádku nemůže být trojka v prvním čtverci a nesmí se dotýkat sedmičky. V prvním řádku může být trojka pouze na dvou pozicích, tím pádem se v těchto dvou polích nesmí vyskytovat sedmička. Trojka a šestka v prostředním řádku se dají doplnit podle pravidel klasického sudoku (sudokově).

Ve čtvrtém řádku se čtyřka nesmí dotýkat šestky (šestek). V prostředním sloupci může být dvojka pouze na dvou pozicích, jednu z nich blokuje osmička.

Ve třetím řádku může být šestka pouze na první pozici, čtyřka s ní nesmí sousedit.

Další šestku lze doplnit sudokově.

V prvním řádku může být 28 pouze na třech po sobě jdoucích pozicích, jelikož spolu nemohou sousedit, nesmí být ani jedno z nich uprostřed. Tam bude sedmička, která nesmí sousedit s trojkou.

V prvním řádku na páté pozici mohou být pouze čísla 159. Jelikož toto políčko sousedí se všemi zbylými prázdnými políčky ve čtverci, můžeme z této buňky vyloučit čísla 19. Pokud bychom sem umístili jedničku, neměla by ve druhém čtverci kde být devítka, a opačně.

Po doplnění pětky se nám třetí čtverec rozdělí na dvojice.

Další čísla můžeme doplnit sudokově.

Dvojici 13 v prvním řádku rozhodne čerstvě doplněná devítka. Další dvě jedničky lze do tabulky doplnit sudokově.

V sedmém řádku mohou být na osmé pozici pouze 359. Devítku blokuje jednička, trojka koliduje se sedmičkou, takže zbývá už jenom pětka. Ta rozhodne dvojici 57 ve třetím čtverci. V osmém čtverci nemůže trojka sousedit se sedmičkou.

Další čísla doplníme sudokově.

V sedmém řádku nemůže dvojka sousedit s osmičkou. V osmém sloupci se nesmí devítka dotýkat jedničky.

Další čísla můžeme doplnit sudokově.

Ve čtvrtém řádku se sedmička nesmí dotýkat trojky. V šestém řádku nemůže devítka sousedit s jedničkou.

Zbylá čísla lze doplnit v rámci pravidel klasického sudoku.

Postup sepsal Honza Zvěřina.

zpět na seznam

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer