Ročenka 2015: postup pro úlohu S3

V sedmém sloupci mají být dvě dvojice s rozdílem 7, ty jsou 1-8 a 2-9; navíc vždy jedno políčko dává součet 7, tam být 8 ani 9 nemůže. (Obrázek 1.)

Vychází dvě varianty součtů 7: 1-6 a 2-5. Třetí dvojice se součtem 7 je 3-4. Na poslední políčko ve sloupci zbývá číslo 7. Ve čtvrtém řádku bude rozdíl 4 stvořen z 7 a 3, v šestém sloupci bude rozdíl 6 stvořen z 3 a 9 a v pátém řádku bude rozdíl 5 stvořen z 9 a 4. (Obrázek 2.)

  

Devítka v pátém řádku nám rozhodla ze dvou variant sedmého sloupce. K číslům ze vpisek navíc dopočítáme rozdíl 2 ve druhém a rozdíl 6 v šestém řádku. (Obrázek 3.)

V pátém řádku hledáme dvojici se součtem 5, čtyřka je použitá, takže to bude 2-3. Na křížení se součtem 9 v devátém sloupci se nehodí dvojka, protože sedmičku už v dané oblasti máme. Tedy bude na tom součtu 9 dvojice 3-6.

V šestém sloupci hledáme dvě dvojice na součet 6, budou to 1-5 a 2-4. Horní dvojice nejde shora 5-1 neboť by se v šestém řádku objevila dvojice 5-1 se součtem 6, ale bez černého puntíku. Proto je horní dvojice 4-2 a spodní 1-5 (bez pořadí).

Další zajímavý krok řeší první tři políčka v osmém řádku. Ta musí být stejná jako tři políčka z oblasti, která ostatními šesti zasahuje také do osmého řádku. V ní se nachází čísla 2 a 6. Alespoň jedno se tak na začátku osmého řádku objeví u tečky pro součet 8, a proto tam musí ve skutečnosti být obě dvě. (Obrázek 4.)

Pro dosud neřešenou dvojici se součtem 7 v sedmém řádku zbývá varianta 4-3. Rozdílem 3 ve třetím sloupci pak vyjde buď 1 nebo 7. A proto nelze použít variantu 1-7 jako součet 8 v osmém řádku. Z varianty 3-5 pak plynou další čísla v této části tabulky. (Obrázek 5.)

Podle jedničky doplněné dole rozhodneme z dvojice 1-7 pro sedmičku a totéž číslo pomocí řezů patří také na konec sedmého a na začátek devátého řádku. V prvním sloupci pak z rozdílu 1 dopočítáme šestku a ze vpisek dvojku vedle ní.

Naopak vpravo nahoře je jediné místo pro šestku v oblasti, z rozdílu 3 ve třetím řádku dopočteme devítku a doplníme z zbývající dvě čísla v posledním sloupci: 1 a 2. (Obrázek 6.)

V pravé části čtvrtého řádku hledáme dvojici s rozdílem 4 a zbývá jedině možnost 9-5. Ve stejné oblasti pak doplníme poslední číslo – osmičku. Pak pokračujeme dvěma čísly v devátém sloupci, pak osmým sloupcem a osmým řádkem. (Obrázek 7.)

V pátém řádku zbývá jediná dvojice s rozdílem 5 a to 1-6, doplníme zbytek řádku a dopočítáme rozdíl 2 ve druhém sloupci a rozdíl 6 v šestém řádku. Pak zbyvá poslední číslo v oblasti, kde jsme psali trojku. (Obrázek 8.)

Doplníme sedmý řádek, pak šestý. Rozdělením čtvrtého řádku na první čtyři a zbývajících pět polí zjistíme, že potřebujeme trojku uvnitř levé oblasti a dvojku vně oblasti v onom čtvrtém řádku. Následně zbývají poslední dvě políčka ve středové oblasti pro 7 a 8, sedmička nemůže být vlevo, protože by se objevila dvojice 7-2 s rozdílem 5 v pátém sloupci ale bez bílé tečky; zároveň osmička nemůže být vpravo protože by se objevila dvojice 8-5 s rozdílem 3 ve třetím řádku ale bez bílé tečky. Píšeme tedy zleva 8-7. (Obrázek 9.)

Ve čtvrtém řádku hledáme dvojici s rozdílem 4, v úvahu připadá pouze 4-8, pořadí je dané faktem, že v první sloupci nechceme dát čtyřku nad pětku, protože bílá tečka tam není. Doplníme pak zbytek řádku.

Šestý sloupec doplníme s ohledem na to, že v prvním řádku nechceme osmičku vedle devítky, když tam bílá tečka není. Pátý sloupec pak doplníme i s ohledem na to, že ve druhém řádku nechceme šestku vedle osmičky, když tam bílá tečka není. (Obrázek 10.)

Při závěrečné dohrávce může každý dle své chuti více využít pravidla klasiky nebo těch několik zbývajících teček.

Postup sepsal Honza Novotný

zpět na seznam

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer