Novinky

Novinky ze světa sudoku a logických úloh.

Podpořte HALAS při nakupování online!

Vážení příznivci našeho spolku, sudoku a logiky,

výbor Hráčské asociace logických her a sudoku po důkladném zvážení odsouhlasil zapojení naší organizace do projektu GIVT, jehož principem je propojení neziskových organizací a internetových obchodů, které má vzory i v zahraničí. Při online nákupu ve vašem oblíbeném internetovém obchodě, když se tam prokliknete ze speciální stránky, můžete způsobit, že obchodník pošle pár korun na náš účet.

Chtěli bychom požádat všechny naše členy a příznivce, aby na nás touto cestou mysleli. Podrobnosti si můžete prostudovat na stránce www.givt.cz. Když jsme prohlíželi seznam zapojených e-shopů, viděli jsme spoustu zajímavých, které alespoň občas využíváme. Věříme, že takový příklad tam najdete i vy. Celá transakce nestojí náš spolek ani vás nic navíc a mohlo by to přinést do rozpočtu pár korun, které se neztratí. Předběžně jsme se domlouvali, že hlavním příjemcem těchto darů by měly být aktivity pro mládež.

Děkujeme za pomoc. Výbor HALAS

- 22. 3. 2016 - Krt -

Průběžné pořadí HALAS ligy 2020 v sudoku před MAČR 2020

Celkové pořadí HALAS ligy 2020 v sudoku bude určeno na základě:

  • výsledků 3 kol turnaje WPF Sudoku GP 2020, konkrétně britského, maďarského a srbského kola
  • výsledků základní části Mistrovství ČR v sudoku 2020 (počítané do výsledků dvakrát)
  • výsledků 1. Online Mistrovství akademiků ČR v sudoku 2020

Z celkových 6 možných výsledků se budou každému hráči počítat 4 nejlepší výsledky. V úterý 17. 11. 2020 nás čeká poslední akce sezóny, následující tabulka předkládá průběžné pořadí seriálu.

Dlouhodobá soutěž - prodloužení možnosti odeslat 393. kolo

Ahoj,

zas nám chvilku nejela dlouhodobá soutěž, konkrétně od středy 28. 10. do pátku večer 30. 10. Důvod není zatím znám, ale stále přetrvává, zřejmě v tom budou změny na straně poskytovatele webhostingu. Prostředí dlouhodobé bylo tak dočasně upraveno, aby vše momentálně fungovalo. Na stránce Dlouhodobé (http://sudokualogika.cz/node/658) jsou vidět červeně odkazy na alternativní stránky s dlouhodobou, ty prosím nyní používejte, konkrétně:

Aktuální zadání
 
Výsledky
 
Archiv

Pro tento týden (26. 10. až 1. 11. 2020) jsou v dlouhodobé úlohy od Honzy Zvěřiny typu Nurikabe. Zadání úloh i zde v PDF. Úlohy s možností odesílání budou přístupné na stránce aktuálního zadání do zítřka, neděle 1. 11. V pondělí 2. 11. bude zobrazena úloha další.

Návod na Renban sudoku z playoff Mistrovství ČR v sudoku 2020

První úlohou letošního playoff MČR v sudoku 2020 byla úloha Renban. Návod je sepsán s pomocí účastníků playoff, kteří úlohu luštili sami. smiley

Autor úlohy Robert Babilon sepsal zadání Renban sudoku slovy:

Vyplňte všechna políčka mřížky čísly 1-9 tak, aby v každém žádku, v každém sloupci i v každém z devíti vyznačených čtverců 3x3 bylo každé číslo právě jednou. Každá z vyznačených čar musí obsahovat sadu různých, po sobě jdoucích čísel, a to bez ohledu na pořadí (např. 36254).

Playoff Mistrovství ČR v sudoku 2020

Vyvrcholením dvoudenního programu MČR v řešení sudoku 2020 bylo playoff soutěže jednotlivců. Netradiční oproti posledním rokům byla jeho podoba, o medailistech rozhodlo luštění na flipchartech.

Robert Babilon coby autor nám své přání, abychom zajistili flipcharty pro finále, sdělil již na začátku příprav MČRS 2020. Větší zážitek pro diváky v sále, při zajištění techniky případně i pro diváky po akci, na straně jedné, nezvyk pro většinu finalistů na straně druhé, stučně shrnuto. Nicméně do finále republikového mistrovství se probojují jen ti nejlepší, kteří se též dokáží nejlépe adaptovat na dané podmínky.

Omezení přístupu k webu sudokualogika.cz od 14. 9. do 18. 9.

Web sudokualogika.cz byl od pondělního rána 14. 9. 2020 nedostupný. Důvodem byl kybernetický útok provedený na servery společnosti Gransy.com/Subreg.cz, kde hostují stránky sudokualogika.cz.

Společnost o tom informovala své zákazníky pouze nepřímo, a to na facebookovém profilu a pozdeji krátkou zprávu na webu G-hosting, kde se nachází aministrace našeho webhostingového účtu, viz její znění.

-------

Zpráva rozhodčího MČR v řešení sudoku 2020

I přes lehce narůstající „epidemiologickou nervozitu“ bylo letošní 15. MČR v sudoku uspořádáno první zářijový víkend v plánovaném termínu a úplném rozsahu. Byla pouze aplikována zvýšená hygienická opatření podle manuálu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. V prostoru, který k soutěžění laskavě poskytl Ústav matematiky a statistiky Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity, tak nebylo nutné mít zakrytá ústa a nos.

Sobotní dopoledne bylo, podle již osvědčeného vzoru, společné pro juniory a hlavní soutěž. Po polední pauze byly vyhlášeny výsledky juniorské části - něktěří junioři poté pokračovali v řešení dalších bloků hlavní soutěže jednotlivců i družstev. Ani v letošním roce se v soutěži týmů nezapočítávaly výsledky z individuálních kol, favorité nicméně potvrdili svoji roli i bez bodového polštáře ze soutěže jednotlivců.

WPF GP 2020 - česká logika: překlad bookletu

Osmým kolem pokračuje logická WPF Grand Prix, tetnokrát připravovaná českými autory - Jakubem Ondrouškem a Jakubem Hrazdirou. Luštit můžete v termínu 21.8. - 24.8.

Jako obvykle přinášíme překlad zadání do češtiny, originální anglický booklet stahujte zde. Příjemnou zábavu a ať se daří.

- 21. 8. 2020 - Gotroch -

 

Celkem 638 bodů:

 

Návod na Hanidoku z 381. kola dlouhodobé soutěže

Úloha Hanidoku z 381 kola dlouhodobé soutěže vzbudila lehký rozruch smiley, tento návod vám doufám poradí, jak úlohu řešit. Upozorňuji, že uvedený postup rozhodně nemusí být optimální. Za každý další alternativní budu rád a je možnost ho i následně připojit k tomuto textu.


Hanidoku

Doplňte  do  všech  prázdných  políček čísla  1-9  tak,  aby  se  v  žádném  ze  tří  směrů šestiúhelníkového  pole čísla  neopakovala  a  zároveň  se  v  každém  směru  nacházely pouze  skupiny  sousledných čísel.

WPF GP 2020 - francouzská logika: překlad bookletu

Sedmým kolem pokračuje logické WPF Grand Prix. Luštit můžete od 7. do 10. srpna. Úlohy přichystal, stejně jako do nedávno proběhnuvšího GP v sudoku francouzský vícemistr světa z Prahy Bastien Vial-Jaime, který vždy zaujme svou neotřelou kreativitou.

Na své si tentokrát přijdou i milovníci sudoku, přestože sudoková sezona již skončila, neboť toto kolo obsahuje i dvě celkem štědře bodově ohodnocené úlohy klasického sudoku.

I tentokrát jsme pro Vás nachystali překlad zadání bookletu, byť se omlouváme za drobné zpoždění. Originální zadání v angličtině můžete stahovat zde. Přejeme příjemnou zábavu a hodně štěstí při luštění.

Celkem 800 bodů

1-2) Arithmetic Square (12 a 27 bodů): Umístěte do každého políčka jedno z čísel 1 až 9 tak, aby každé bylo použito jednou. Zároveň musí platit všechny uvedené rovnice/nerovnice. Každou rovnici/nerovnici vyhodnocujte zleva doprava, či shora dolů (neplatí tedy priorita početních operací).

Výsledky i mezivýsledky mohou být i záporné a nemusí být ani celočíselné.

WPF GP 2020 - francouzské sudoku: překlad bookletu

Osmým kolem pokračuje Sudoku WPF Grand Prix. Francouzské kolo připravil Bastien Vial-Jaime. Soutěž probíhá v termínu 24.7. - 27.7.

Jako obvykle přinášíme překlad zadání do češtiny, originální anglický booklet stahujte zde. Příjemnou zábavu a ať se daří.

- 24. 7. 2020 - Gotroch -

 

1.-5. Klasické sudoku (24, 27, 33, 37, 41 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3.

6. Diagonální sudoku (49 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Stejná čísla se navíc nesmí opakovat na dvou vyznačených diagonálách.

Shrnutí další porce turnajů WPF GP 2020

Zprávy z předešlých kol WPF GP 2020

WPF Sudoku GP

5. kolo - Indie (24. 4. - 27. 4. 2020)

Výsledky TOP10 českých hráček a hráčů:

1. (3. celkově) Jakub Ondroušek (745,8 bodů)
2. (16.) Jan Zvěřina (539)
3. (23.) Jan Novotný (500)
4. (31.) Jan Vondruška (461)
5. (35.) Jakub Hrazdira (454)
6. (37.) Adam Šuráň (445)
7. (52.) Klára Vytisková (390)
8. (55.) Jan Češka (390)
9. (80.) Veronika Macků (336)
10. (82.) Pavel Kadlečík (336)

Kompletní výsledky kola najdete zde.
Soutěžní úlohy můžete prohlédnout zde.

Autoři: Akash Doulani, Gaurav K. Jain, Hemant Malani, R. Kumaresan, Rakesh Rai, Pranav Kamesh, Prasanna Venkatesh Seshadri

WPF GP 2020 - německo-holandské sudoku: překlad bookletu

Sedmým kolem pokračuje soutěž Sudoku WPF Grand Prix. Úlohy tentokrát připravují ve spolupráci němečtí a holandští autoři a soutěže se můžete zúčastnit v termínu 26.6. - 29.6.

Jako obvykle přinášíme překlad zadání do češtiny, originální anglický booklet stahujte zde. Příjemnou zábavu a ať se daří.

- 26. 6. 2020 - Gotroch -

 

1.-6. Klasické sudoku (17, 17, 22, 24, 34, 38 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3.

7. First Seen Odd/Even sudoku (22 bodů): Vyplňte tabulku čísly 1 až 9 tak, aby se čísla neopakovala v žádném řádku, sloupci, ani v ohraničených čtvercích 3×3. Liché číslo na okraji tabulky určuje první liché číslo v daném směru. Sudé číslo na okraji tabulky určuje první sudé číslo v daném směru.

Majstrovstvá Slovenska v riešení sudoku a logických úloh 2020

Ahojte, dobrý deň!

Majstrovstvá Slovenska v riešení sudoku a logických úloh sa tento rok uskutočnia v sobotu 27. júna. Dejiskom šampionátu bude Saleziánske mládežnícke stredisko na Mamateyovej 4 v Bratislave-Petržalke.

Na rozdiel od minulých ročníkov bude turnaj tentoraz prebiehať iba v sobotu, nebude súťaž tímov a ani jedna zo súťaží nebude mať finále. Naďalej však budeme vyhodnocovať najlepších do 18 a nad 45 rokov. Môžete rátať s časovým rámcom od 09:45 do 17:00. Počas dňa nebude väčšia pauza na obed, takže jedlo si prineste radšej so sebou a kto bude mať záujem, môže sa pridať po turnaji na večeru.

Teším sa na vašu účasť,

    S pozdravom
    Matúš Demiger

 

Dlouhodobá soutěž pokračuje

Článek přináší pár novinek týkající se dlouhodobé soutěže. Prvně bychom chtěli představit naši novou posilu, kterou je Míša Nováková alias tobi. Míša bude připravovat co 14 dní úlohy z logické části dlouhodobé, v sudoku se můžeme dále spolehnout na Jitku alias medvido. Pokud byste se chtěli na cokoli dotázat, není problém zkusit fórum k dlouhodobé soutěži či přímo poslat zprávu pomocí webu přes http://sudokualogika.cz/messages z vašeho uživatelského účtu na tobi, medvido či kousek-nebe (v technických záležitostech).

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer