Zpráva o prvním reprezentačním soustředění

Reprezentační soustředění v Roztokách u Jilemnice 20. až 22.7.2012

Příprava

První reprezentační soustředění pořádané HALAS proběhlo od pátku 20. 7. 2012 do neděle 22. 7. 2012 v podhůří Krkonoš. Někdy na jaře se při debatách výboru s Víťou zrodila myšlenka uspořádat pro reprezentaci akci, kde by se jednak potrénovaly úlohy před MS a jednak utužily vztahy v reprezentačním kolektivu. Víťa se hned nabídl, že by uspořádal soustředění v září, tedy těsně před MS. A protože soustředění není nikdy dost, nabídl jsem se já, že uspořádám další soustředění již v průběhu prázdnin.

Termín nakonec vykrystalizoval na třetí víkend v červenci a bylo načase začít s přípravou. Tedy vybrat a obeslat účastníky a připravit program.

Pro výběr lidí jsme zvolili jednoduchý klíč založený na umístění do 15. místa na MČR nebo v HALAS lize (v sudoku nebo logice). S několika divokými kartami nám vyšel celkem ohromující počet 35 pozvaných lidí. Čekání na odezvu bylo tedy celkem napínavé a moje pocity kolísaly od zoufalství, že nepřijede nikdo, protože budou všichni někde u moře; až k zoufalství, že naopak všichni přijedou a do mé chaloupky se nevejdou.

Nakonec všechno dopadlo z hlediska kapacity téměř optimálně a přihlásilo se 15 lidí.

O programu jsem určitou představu měl, ale významnou a zásadní měrou mi s náplní pomohl Honza Novotný. Díky jeho hyperaktivitě jsme měli záhy program až přeplněný a na skajpu už jsme mohli jen ladit technické detaily.

Těsně před soustředěním už zbývalo jen vše vytisknout, nakoupit lepítka a fixy, půjčit flipchart a projektor, posekat zahradu a předělat obývák na „Konferenční sál“. A logická úloha na závěr — pokusit  se nakoupit jídlo pro 15 lidí na 2 dny.

A soustředění mohlo začít.

Pátek

Jako první dorazil Pavel Kadlečík (diCarlo) na kole z Kopidlna a to poněkud promočený. Ostatní volili o něco bezpečnější a sušší dopravní prostředky a v 7 večer už byli na místě Honza Novotný (Krtek), Jana Břízová (Betty), Kuba Ondroušek (jaku111), Petr Vejchoda (petkav), Martina Macháčková (Madla), Michal Matyska (mtronic), Péťa Čičová (pczuzka), Honza Onderek (Ashley), Nelly Pelc Vostrá (serendipity), Kuba Hrazdíra (Gotroch) a Martin Koller (koliik).

Večer jsme se pak vedle klábosení věnovali vystřihování, malování a další přípravě úloh na sobotu.

Sobota

V sobotu ráno dorazila i poslední část účastníků, tedy Klárka Vytisková (QKV) a posléze i Honza Zvěřina (jzverina).

Sobotní program jsme zahájili motivačním historickým přehledem WPC a WSC a našich úspěchů na těchto soutěžích. Bylo vidět, že se máme čím chlubit. Ale byl vidět i mírný ústup z pozic v logice. V prezentaci byly i fotky loňských medailistů MS a některých dalších úspěšných řešitelů.

Volně jsme pak navázali debatou o tom, jak MS vlastně v reálu probíhá a jaké jsou konkrétní podmínky účasti v letošním roce.

Pak už jsme se pustili do prvního odborného bloku s názvem Techniky řešení založené na jednoznačnosti řešení. Příkladem takové techniky, kterou běžně používáme v sudoku, je například URko nebo méně běžně používaný BUG. Kromě sudoku existují ale obdobné techniky i u jiných typů úloh. V rámci soustředění jsme probrali arukone, ploty, miny, kakuro, domino, ABC, piškvorky a masyu a pro většinu z nich byly i připravené cvičné úlohy. S tím jsme se zabavili až do oběda. Občas se i povedlo, že se zmíněné techniky v úlohách opravdu daly použít.

  

Po dopoledním programu a guláši jsme potřebovali trochu provětrat hlavy a využít stále ještě hezkého počasí a vyrazili jsme na krátký výlet do přírody. Michal objevil na mapě studánku uprostřed lesa, stanovil azimut a nasměroval výpravu k tomuto cíli. Po dvacetiminutovém pochodu se ovšem ukázalo, že nám stojí v cestě nedozírný lán vzrostlé pšenice a tak jsme se místo ke studánce vydali do Ameriky. Tj. k těch 5 chalupám, kterých se tu říká Amerika a nad kterými je kopec s výhledem do kraje. Zpátky už to šlo jako po másle a v půl třetí mohl začít odpolední program, tentokrát zaměřený na týmové úlohy.

První 3 bloky byly zaměřené na řešení úloh, které si hráči v týmu navzájem předávají v pravidelných časových intervalech. Každý z hráčů řešil jednu úlohu a na znamení se úlohy v týmu posouvaly. Řešili jsme různé varianty sudoku a to nejdřív běžným způsobem s možností vpisků a mazání. Poté s pomocí lepítek, kdy měl jednak každý hráč barevně vymezenou oblast, kde smí luštit a kdy zároveň nebyla možnost vpiskování ani opravy. Po praktické pasáží jsme navázali teoretickou debatou na téma, co a jak si šikovně v různých úlohách vpiskovat a značit.

Třetí blok obsahoval logické úlohy a hráči je směli řešit pouze tlustým černým fixem.

Po kratší přestávce začalo jít do tuhého. Honza nasadil kakurový blok z WPC. Zatímco individuální část nám dala zabrat, tak ta společná se ukázala jako ještě tvrdší ořech. Úloha, kde každý součet měl dvě varianty byla brutální a většinou jsme dali jen několik málo čísel.

    

Pórková polévka k večeři byla velmi zdravá a tak jsme doplnili stravovací mix kvůli vyváženosti o nezdravé špekáčky opékané na ohni. Počasí už ale k posezení venku moc nelákalo a opékači buřtů už schytali sem tam nějakou tu kapku deště.

A nabitý program stále ještě nekončil. Pozdně večerní blok obsahoval sadu sudoku variant na téma Negativní podmínka. Tak jako sousledné sudoku, kde chybí značky je vlastně nesousledné, lze se podobně dívat i na jiné varianty. Honza tak připravil dvojičky úloh, kde první značkami hýřila a druhá naopak a vyzývala k využití negativní podmínky.

Sobotu jsme pak uzavřeli kytarovými hrátkami a zpěvem.

     

Neděle

Neděli zahájil Honza dvěma screen testy, tedy promítáním úloh v krátkých časových intervalech, kdy na řešení je jen něco mezi 30s a 1 minutou. To je jedna ze soutěžních variant, se kterými se u nás na přeborech zatím nesetkáváme. Ale na WPC se poslední dobou screen testy objevují, byť je to obvykle doplňková až zábavná záležitost. Takže to byla pro některé  první zkušenost, která se může v budoucnu hodit.

  

Když už jsme měli nažhavený projektor, využili jsme jej k online prezentaci nově zavedené Ligy na serveru CroccoPuzzle. „Krokodýli“ jsou čím dál populárnější a představují skvělou možnost tréninku logických úloh. K individuálnímu luštění nyní přidávají i týmovou ligu, jejíž pravidla nejdřív Honza vysvětlil. A poté se přítomní členové Czech Teamu postupně vystřídali u stroje a odehráli si své úlohy v rámci testovacího kola. Kromě představení téhle velmi zajímavé soutěže to byla i pěkná ukázka luštění našich špičkových hráčů.

Poslední blok úloh nazval Honza Fyzické hrátky a šlo o týmové úlohy, kde bylo třeba vyvinout i určitou mírnou fyzickou aktivitu k vyřešení. Konkrétně se řešily 4 úlohy: mrakodrapy s kostičkami, skládací sudoku, překrývající se lodě a dominové nesousledné mrakosudoku. Každý tým řešil jednu úlohu a postupně se týmy vystřídaly na všech úlohách.

Jak se ukázalo, obtížnost všech úloh byla dost vysoká, takže bylo možno místy zaslechnout rozmrzelé mrmlání. Ale konec konců kdo má ambice na WPC, měl by si zkusit se popasovat i s těmi těžšími věcmi.

Luštitelský program tím byl uzavřen. Nestihli jsme sice vše, co bylo připraveno, ale máme aspoň něco do foroty na příště. Jako první pokus to snad nebylo špatné. Pro ty, kdo zatím nebyli na MS to myslím přineslo řadu nových informací a setkání s úlohami formátu a obtížnosti světového mistrovství. A pro všechny snad nějakou tu inspiraci. 

Pak už následoval koncert Nelly a Madly v kuchyni nad špagetami, který byl odměněn spokojeným mručením nasycených strávníků. Já jsem pak spokojeně mručel, že jsem logickou úlohu o nakrmení 15 lidí během víkendu snad zvládnul.

Kolem třetí hodiny nedělní se účastníci zvolna začali rozjíždět domů. Někdo vlakem, někdo autem a diCarlo, jak jinak, na kole.

sepsal Jirka Hrdina

pro web doladil a obrázky z fotogalerie Klárky Vytiskové doplnil Honza Krtek Novotný

Členům HALAS nabízíme k vyzkoušení značnou část materiálů použitých na soustředění. Stahovat je můžete na samostatné stránce. Vzhledem k tomu, že se jedná o členský benefit, stránka je dostupná pouze registrovaným uživatelům, kteří jsou členy HALAS. Pokud jste členy HALAS (+ máte účet zde na sudokualogika.cz) a na stránku se nemůžete dostat, napište nám na info@sudokualogika.cz a my to napravíme.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer