O webu sudokualogika.cz (díl 1.): HALAS a Google

V seriálu článků s názvem "O webu sudokualogika.cz" vás chceme informovat, co vše se na webu spolku HALAS nachází, jaké řešíme aktuální otázky pro jeho zdárný chod a jakým způsobem je přetvářen do nové podoby.

V první části nazvané HALAS a Google bych rád popsal naše trable s doručováním e-mailů z našeho webu na e-mailové adresy gmail.com. Jednou z reakcí na tuto událost je použití nového přihlašovacího formuláře k turnajům spolku HALAS pomocí Google Forms.

(Ne)doručování e-mailů do schránek gmail.com

Stala se nám již před mnoha měsíci nepříjemná věc, že e-maily z našeho webu nejsou doručovány na adresy Googlu, tedy na e-mailové adresy @gmail.com. Jde o e-maily, které jsou generovány automaticky naším webem se záměrem jejich doručení na e-mailovou adresu, kterou má uživatel zadanou ve svém účtě (ve chvílích, když se registruje na našem webu, když zapomene heslo ke svému účtu nebo při přihlášení se k turnaji).

E-mailovou adresu, kterou jste zadali při registraci na našem webu, najdete na http://sudokualogika.cz/user/ (e-mailovou adresu uvidíte, pokud budete přihlášeni). V případě, že e-mailová adresa uvedená ve vašem uživatelském účtu je gmail.com, týká se tato situace právě vás.

Pro ujištění chci uvést, že vaše e-maily odeslané z adres @gmail.com na jakoukoli naší adresu @sudokualogika.cz jsou bez problému doručovány, taktéž k vám dorazí naše "ručně" psaná odpověď druhým směrem.

Situace nedoručených e-mailů konkrétně nastává v případech:

  • kdy si návštěvník našeho webu chce zřídit nový uživatelský účet na http://sudokualogika.cz/user/register a uvede za svou e-mailovou adresu @gmail.com; e-mail potvrzující registraci s heslem k prvnímu přihlášení mu nedojde;
  • kdy již registrovaný uživatel zapomněl své heslo k uživatelskému účtu a zažádá o nové  na http://sudokualogika.cz/user/password, přičemž jako kontaktní e-mailovou adresu má uveden @gmail.com; e-mail s novým heslem mu nedojde;
  • kdy se chce hráč přihlásit k živému turnaji spolku HALAS, vyplní registrační formulář a obratem mu má přijít e-mail s potvzením a s údaji k platbě startovného, přičemž jako kontaktní e-mailovou adresu ve svém uživatelském účtě má uveden @gmail.com; e-mail s potvrzením přihlášení k turnaji mu nedojde.

Jsem si takřka jist, že výčet 3 výše uvedených situací je kompletní, avšak sami vidíte, že to jsou situace, které mohou být pro nás dosti nepříjemné. Stává se, že dotyčný neví, proč mu e-mail nedorazil, pak zkouší dané kroky opakovat. Ve všech 3 výše uvedených situacích k nám dorazí informace, že se tak stalo a přijde nám e-mail s hlavičkou mailer-deamon, tedy, že původní e-mail k vám nebyl doručen. My se pak snažíme situaci vyřešit a zaslat mu heslo k přihlášení či údaje k přihlášení k turnaji.  Prosím, nebojte se nás kdykoli kontaktovat na adresu info@sudokualogika.cz, že jste oběti podobné události. Tato situace nás mrzí a snažíme se jí vyřešit, i když zatím ne zcela úspěšně.

Jaké jsou řešení z vaší strany:

  • pokud se registrujete na našem webu a máte možnost použít jinou e-mailovou adresu než gmail.com, prosím učiňte tak;
  • jinak více nechci nikoho nabádat, aby si měnil ve svém uživatelském účtě e-mailovou adresu na jinou než gmailovou (i když by to samozřejmě pomohlo), naším hlavním cílem je situaci vyřešit, ne ji "lepit".

Jaké jsou řešení z naší strany:

  • podobná situace se neděje pouze nám a je to prý výsledek zpřísnění politiky Googlu, jenž vyžaduje, aby jím přijímané e-maily měly větší důvěryhodnost; pokud nemají, mají smůlu a nejsou na gmailové adresy doručeny; můžeme lakonicky ukazovat na Google a ptát se, proč nám to dělá, na druhou stranu by popsaný problém měl být pro nás další motivací, aby náš web, e-maily a další technická řešení, které k chodu spolku HALAS používáme, byly maximálně aktualizované a zabezpečené, což momentálně nejsou;
  • jinou možností je, že bychom k odesílání e-mailů používaly poštovní servery Googlu (přes naší halasí gmailovou adresu sudokualogika), pak by chodily e-maily s hlavičkou @sudokualogika.cz ve skutečnosti z gmailu na gmail a problém by již neměl nastat; takovému řešení by mělo předcházet ujasnění si, jak e-mailovou adresu sudokualogika@gmail.com chceme dále využívat, aby nám to nezpůsobilo překvapení jinde; využívání služeb Google účtu pro potřeby spolku HALAS, např. ke sdílení souborů na Google disku, bylo nedávno živě diskutováno;
  • sám velký bratr Google při trablech nám pobobných doporučuje, co změnit či zlepšit; nechci zacházet do detailů, tak alespoň pro skalní zájemce zmíním tři kouzelná slovíčka - SPF, DKIM a DMARC, jejichž "zavedení" by mělo zvýšit důvěryhodnost námi odesílaných e-mailů; společnost, u níž nyní web a doménu hostujeme, však zavedení klíče DKIM nenabízí, takže se nabízí otázka (a nabízela se již v dobách a při trablích dřívějších), zda do toho neříznout mnohem více?

Přihlašovací formulář k živým turnajům s použitím Google Forms

K přihlášení na Mistrovství akademiků ČR v řešení sudoku 2022 jsme prvně použili místo našeho "starého" formuláře přihlašování s pomocí Googlu. Je to bráno jako dočasné řešení, též zkouška, jak by mohl vypadat nový "modernější" formulář. Zároveň se jeho použitím řeší jeden z bodů z první kapitoly, kdy předchozí formulář využíval automatické odesílání e-mailů, které nejsou momentálně na adresy g-mail doručovány. Celkem ironie, co? Google nám způsobí neplechu, abychom pro řešení využili nástrojů Googlu...

V čem je přihlašovací formulář s použitím Google Forms jiný od našeho původního:

  • kdokoli ho vyplní, nemusí mít uživatelský účet na webu sudokualogika.cz, e-mailová adresa může být jakákoli (nemusí být gmail.com)
  • veškeré informace z formuláře nejsou ukládány na náš web (do databáze jako dříve), ale na Google účet
  • přehled přihlášených účastníků je zobrazen v tabulce Google (odkaz na formulář i tabulku je uveden na vybrané stránce našeho webu jako u předchozího formuláře)
  • uživatelské rozhraní tvorby formuláře je snadnější než u předchozího, které zvládli pouze jedinci se znalostí programovacích jazyků (či se dovtípili, jak to je, jsme logici přeci); nový formulář nabízí více možnosti otázek i odpovědí (vlastně nekonečně), ve starém formuláři nebyl uzpůsoben prostor pro ukládání dalších informací bez toho, aniž byl manuálně upraven (při každém použití);
  • jako organizátorovi turnajů mi dříve chyběla možnost se zeptat hráčů přímo ve formuláři na otázky další či si je přímo nastavit na míru danému turnaji; formulář by se dal využít i po akci pro získání zpětné vazby a dojmů z turnaje.

Snad nám použití formuláře Google ukáže, co bychom od přihlašovacího formuláře chtěli v budoucnu. Pokud máte k němu jakékoli připomínky, pojďte je zmínit.

sepsal Pavel Kadlečík

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer