Reportáž z Mistrovství republiky v řešení logických úloh 2018

O víkendu 19. a 20. května 2018 se uskutečnilo mistrovství České republiky v řešení logických úloh. Program doplnil nedělní turnaj v řešení sudoku. Dějištěm byla tradičně Praha, dvoudenní klání podruhé za sebou hostila základní škola Na Beránku v Modřanech.

Autory úloh mistrovství v logice byla sehraná dvojka Pat a Matúš, tradičně vypomohl i Petr Vejchoda z ČSHaK. Původně se uvažovalo o tom, že jedním z autorů soutěže bude i Robert Babilon, no jelikož jsme se do příprav pustili s velkým náskokem, nechtěli jsme mu bránit v účasti, která by mu mohla dopomoci v kvalifikaci na mistrovství světa. Přenechali jsme mu ale plný prostor pro nedělní soutěž v sudoku.

Po loňském úspěchu jsme i letos očekávali početnou výpravu zahraničních účastníků a brzký zájem dvou Indů byl velkým příslibem. Nakonec možná ta diplomacie nebyla tak důsledná jako v loňském roce, a vlivem různých okolností (například prodlevou při udělování víza) všichni čtyři zahraniční hráči nakonec svou účast zrušili. Určitě se ale nenecháme odradit a věříme, že v budoucnu bude Praha vyhledávaným letoviskem.

Tematické rozdělení kol jsme měli hotové už v únoru, jenže tvoření úloh podle přísně nastavených kritérií (každá z úloh musela tematicky zapadat do nekterého z pěti kol) neprobíhalo dostatečně rychle a dostali jsme se k němu až necelých deset dní před soutěží.

Soutěžící jsme již od začátku nešetřili a první kolo obsahovalo hned dva lišáky. Tématem bylo město. Luštily se známé typy úloh, někdy jen s odlišným názvem. Městskou infrastrukturu doplnili zablešený domácí mazlíček a parkem toulající se ježek. Už od začátku dominovalo jiné zvířátko, které ale na rozdíl od ježka na své zahrádce vidíte neradi. Honza “Krtek” Novotný vyhrál první kolo o více než sto bodů před Janou Vodičkovou. Zároveň nahrál téměř dvojnásobek bodů než obhájce titulu Kuba Ondroušek, kterého patrně limitovalo zranění ruky, které utrpěl při otevírání konzervy tuňáka. Uvidíme, zda mu znalost podmořské fauny alespoň přinese lepší výsledek v dalším kole.

Z města jsme se totiž přesunuli na moře. Hned při rozdávání soutěžních archů byla vznesena námitka, že úlohy s názvem “Voda” jsou příliš levné. Zdeněk je asi z hospody zvyklý, že voda je dražší než pivo. Druhé kolo bylo opravdu pestré co se týče skladby úloh, Krtek se ale nezalekl žádné z nich a k vyřešení mu stačilo o plných deset minut méně, než byla stanovená časová doba. A jelikož nikdo jiný všechny úlohy vyřešit nestihl, výrazně si upevnil vedoucí příčku. Ve druhém kole výrazně propadl Pavel Kadlečík, který po prvním kole okupoval třetí místo, a tak se už celkem výrazně začala rýsovat finálová šestka. Zároveň začínalo být jasné, že sportovní komentátoři se budou muset učit další jméno. Ondřej Motlíček podal vynikající výkon i ve druhém kole a posunul se na pátou příčku.

Po druhém kole následovala delší přestávka na oběd. V nabitém programu nebylo možné najít čas na návštěvu restauračního zařízení, tak šošon spěchal do nedaleké restaurace pro pizzu. Vstup do školy byl ale složitější než do pevnosti Boyard, a proto se s pizzou vrátil se značným zpožděním. I vlivem rozdělení soutěže do dvou místností začal časový skluz narůstat stejně jako loni.

Třetí kolo jsme pojali jako sprintové. I když jsme to zapomněli ohlásit, bylo součástí vedlejší soutěže o sprintera roku. Na soutěžící čekalo 16 lehkých úloh čtyř různých typů, které spojovalo to, že je najdeme na obloze (galaxie, hvězdy, oblaky, hvězdné dráhy). Novotný hrající jako z jiné planety potřeboval k vyřešení jedné úlohy průměrně jen dvě minuty a opět odevzdal před limitem.

Po bloudění kosmem rychlostí světa jsme se přesunuli na venkov, kde nás čekali například slimáci. Pestrá sada úloh obsahovala vše, co lze nalézt na venkově, chyběla snad už jenom řepka a čapí hnízdo. Novotný opět vyřešil všechny úlohy. Ve dvou z nich však udělal chybu, a tak se vítězkou kola stala Jana Vodičková. Opět propadl obhájce titulu Ondroušek, který získal zhruba jen polovinu bodů než vedoucí duo. Třetím místem se blýskl matador Babilon, který si tím upevnil pozici mezi finálovou šestkou. Přestože čtvrté kolo obsahovalo spoustu lehčích úloh, kde se daly snadno získat body, jedinou nulu celého soutěžního dne zaznamenal právě v tomto kole Petr Lichý, který doplatil na svoji honbu za lišáky.

Poslední kolo nás provedlo okolo světa. Na této pouti se soutěžící setkali s americkými šošony, africkými kanibaly, s asijským tygrem i nejjedovatějším hadem světa taipanem. Při absenci Hanzelky se stal nejlepším cestovatelem Novotný. I všichni ostatní se vrátili z výpravy v pořádku, obohaceni spoustou nových zážitků.

Ten byl tedy logicky na prvním místě i celkově. Dohromady nasbíral úctyhodných 2621 bodů. Škoda, že letos nedorazil nikdo ze zahraničních borců. Krtek by se se svým fantastickým výkonem rozhodně neztratil ani v konkurenci světových hráčů. K druhému místu po základní části suverénně dokráčela Jana Vodičková (2251 bodů). Ostatní reprezentanti příliš nezazářili. S propastným rozdílem 600 bodů patřilo třetí místo Jakubu Hrazdirovi (1655 bodů), obhájce titulu Jakub Ondroušek ztratil na vítěze základní části téměř 1000 bodů (1632). Na oba zkušené reprezentanty se mohutně dotíral Ondřej Motlíček, který se účastnil svého vůbec prvního turnaje pořádaného HALAS-em (doposud měl zkušenosti jen z online turnajů, především z indického LMI) a velmi hlasitě si řekl o místenku do A týmu na podzimním světovém šampionátu v Praze. Finálovou šestici uzavřel Robert Babilon, který se připravuje na vstup do věkové kategorie nad 50 let.

Neoficiálním mistrem České republiky v juniorské kategorii se stala Natália Chanová, která špatným finišem přišla o sedmé místo a celkově skončila devátá. Přesto ale paradoxně dopadla lépe než na nedělním turnaji v sudoku, což je její hlavní disciplína. Ani kategorie nad 50 let nebyla oficiálně vyhlašována, nejlepším veteránem byl Pavel Kalhous, který celkově skončil sedmý. Že dobrá znalost autorů nemusí být zárukou dobrého výsledku ukázal Peter Hornák. Úlohy jeho bratislavských kolegů mu vůbec nesedly a skončil až na posledním místě.

Než mohlo být zahájeno play-off, bylo potřeba doopravit 5. kolo, nechat doběhnout čas na protesty a vypočítat rozestupy. Proto bylo do programu po skončení posledního bloku zařazeno první týmové kolo. Přestože se soutěže jednotlivců zúčastnilo 26 hráčů, zájem o účast v týmové soutěži jich projevilo jen 18, takže bylo postaveno šest týmů. Prvního kola se nakonec zúčastnil ještě sedmý tým, který byl sestaven z lidí, kteří neplánovali dorazit na nedělní týmové bloky.

První týmové kolo neslo název “Laskaví obři”. Obsahovalo 4 úlohy, které byly původně určeny pro soutěž jednotlivců, byly ale příliš velké nebo obtížné. Týmy je luštily společně, v jednom okamžiku však směly luštit jen jednu úlohu, ostatní musely být otočeny naruby. Úlohy mohly libovolně střídat a vracet se k těm, které už luštily, před sebou ale mohly mít v jeden okamžik pouze jeden papír. Společné luštění šlo nejlépe od ruky týmu “KRKURO” ve složení KRtek (Novotný), KUba (Hrazdira), RObert (Babilon). Druhé místo obsadil tým “Já nevím” ve složení Vodičková, Ondroušek, Nepovím. Na pěkném třetím místě se po prvním dnu vyhříval tým “Pro radost” (Havelková, Dortová, Češka).

Po týmové vložce následovalo play-off. Vzhledem k velkým bodovým propastem se časové rozestupy poněkud rozmělnily. Suverén základní části Honza Novotný tak vstupovat do finálové fáze s náskokem 88 vteřin. Finále probíhalo tradičním způsobem. Soutěžící luštil vždy jednu úlohu, pokud ji vyřešil, následovala minutová pauza, během níž rozhodčí zkontroloval správnost řešení. Pokud bylo řešení bezchybné, dostal po minutě další úlohu. Pokud úlohu nevyřešil správně, dostal ji zpět, aby ji opravil.

Ve finále se postupně luštilo pět úloh - Heyawake, Kropki 0-8, Stany, Kakuro 0-9 a Yajilin. Jak už názvy úloh napovídají, ve finále byly samé nuly - buď byla nula součástí číselné sady nebo zadání obsahovalo jen nuly.

Hned na první úloze (Heyawake) zaváhala Jana Vodičková a dotáhl se na ni Hrazdira. Následovaly těžké Kropki, kde zazářil sudokář Ondroušek, Hrazdira naopak zaváhal a ztratil kontakt s medailovými pozicemi. Novotný si nadále udržoval solidní náskok. Babilon tuto úlohu nedokončil a skončil šestý. Na lehčích stanech ztratila Vodičková, Hrazdira vyřešil nejrychleji a začal stahovat ztrátu. Následovalo Kakuro. To byla konečná stanice pro Motlíčka, proluštil se k pěknému pátému místu. Na úloze s čísly byl opět nejrychlejší Ondroušek, upevnil si druhé místo a začal pošilhávat po stupni nejvyšším. Mezi Vodičkovou a Hrazdirou vrcholil souboj o třetí místo.

Poslední úlohou večera byl Yajilin. Jak se později ukázalo, tato úloha měla více řešení, kvůli čemuž si prožil infarktové chvilky Honza Novotný. Odevzdal totiž správné řešení, neshodovalo se ale s řešením autorským, a tak mu byl soutěžní list vrácen k opravě. Mezitím odevzdal Ondroušek a patrně se začal domnívat, že získal zlatou medaili. Jenže tu se ozval Novotný s protestem, že jeho předchozí řešení splňovalo zadané podmínky. A dostal zapravdu.

Další kaňkou finálového klání byla chyba rozhodčích při vyhodnocování jedné z úloh. Hrazdirovi bylo uznáno řešení Kropek, přestože jedno políčko bylo nevyplněné (obsahovalo dvojvpisek, který méně bystré oko mohlo chápat jako číslo a čmáranici). Jelikož Hrazdira porazil ve finále Vodičkovou jen velmi těsně a zjevně měl dostat minutovou penalizaci, nakonec jsme se rozhodli udělit bronzovou medaili oběma.

Po vyhlášení výsledků jsme se přesunuli do nedaleké hospody, což lze zcela jistě považovat za zlatý hřeb večera. Tam jsme zůstali tak dlouho, dokud jim nedošlo pivo.

Nedělní program zahájila týmová logika. Ze soboty si dobrou pozici přinesly týmy KRKURO a Já nevím. Druhé týmové kolo byl zakódovaný scrabble, který obsahoval názvy všech účastníků nadcházejícího světového šampionátu ve fotbale. Nejlépe se s tímto oříškem opět popasoval tým KRKURO a druhé místo si upevnil tým Já nevím. Draci se část kola museli obejít bez svého klíčového hráče, scrabblového specialisty Kačírka, který na nedělní část programu dorazil se značným zpožděním. Výborný výkon podal tým Slovenská väčšina (Chanová, Hornák, Nepárny), což nakonec mělo medailovou dohru. Třetí kolo bylo totiž nakonec zrušeno. V průběhu řešení se totiž ukázalo, že kvůli drobné chybě nemá úloha řešení. Což je škoda, jelikož všechny týmy měly v té době reálnou šanci na medaili a zejména souboj o bronzovou příčku by byl velmi napínavý.

Po týmové logice odložil Robert tužku a jal se organizovat soutěž v sudoku. Nejenže připravil zajímavou sadu, zároveň se mu na rozdíl od soboty dařilo velmi přesně dodržovat časový harmonogram. Sudokáři se mohli těšit hned na čtyři kola. První kolo obsahovalo pouze klasiku a byť Robert sliboval, že nikdo neodevzdá před limitem, Kuba Ondroušek se rozhodl nesouhlasit a odevzdal plných sedm minut před limitem. Všechny úlohy stihl vyřešit i Matúš Demiger, zbývala mu však méně než minuta do konce, a tak si nemohl nárokovat časový bonus.

Druhé kolo obsahovalo známé varianty sudoku. Nejlépe si vedl opět Ondroušek, druhým místem v kole se blýskl Mohamed Salah (Pavel Kadlečík), čímž se vyšvihl i na druhé místo celkově. Třetí kolo s názvem “Směska” obsahovalo méně tradiční varianty sudoku včetně několika inovací. Soutěž okořenili i tři lišáci. Se záludnými úlohami se nejlépe popasoval znovu Ondroušek. Dobře si vedl i Hrazdira a posunul se na druhé místo. Egyptský snajpr zcela selhal. I s jeho výpadkem ale zůstal boj o medaile napínavý. Demiger totiž držel na třetím místě jen těsný pětibodový náskok na Honzu Novotného.

Toho by možná ani ve snu nenapadlo, že svého protivníka porazí zrovna ve sprintovém kole. Poslední kolo totiž obsahovalo pět propojených sousledných sudoku a bylo jasné, že se bude odevzdávat hluboko před limitem. Obtížnost tohoto kola dobře dokumentuje i skutečnost, že duševně stále svěží stařík Kačírek odevzdal před limitem. Vítěz tohoto kola, Jakub Hrazdira, vyřešil všech pět tabulek za 9 minut. Ostatní dva čeští reprezentanti odevzdali záhy, pak už se jen čekalo na to, jestli Demiger stihne odevzdat včas, aby si udržel bronzovou pozici. Ten však ukázal, že letos není vůbec ve formě, a spadl na bramborovou příčku.

Na medailových pozicích tedy skončili hráči, kterým to zacinkalo i o den dříve v logice, jen pořadí se úplně promíchalo. Znovu tedy gratulujeme brněnským borcům za jejich skvostné výkony a zasloužené trofeje. V logice Čechy velmi dobře reprezentovala Jana Vodičková, při absenci šošona a Kláry ale neměl kdo odolávat moravským nájezdům v sudoku. Příslibem do budoucna jsou pěkné výsledky Ondry a Roberta, naše seniorská a veteránská reprezentace se určitě neztratí.

Pořadatelství se velmi prodražilo šošonovi, který si na poště vyzvedl dvě složenky za rychlou jízdu a do Babišovy kapsy putovalo 1200 korun.

Jan šošon Zvěřina

Pár fotek z akce

Výsledky soutěžního klání z celého víkendu naleznete zde.
Informace o lišácích a jejich průběžném pořadí uveřejňujeme zde.

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer