Ročenka 2016: Postup pro úlohu S1

Pro vyřešení úlohy „Dotýkejme se“ (běžně nazývané dotykové sudoku) musíme mít stále na paměti krom základních pravidel sudoku fakt, že každé číslo v tabulce musí mít svého sousledného souseda. Nejjednodušší zpravidla bývá začít od nejnižšího či nejvyššího čísla, v našem případě tabulky 6x6 tedy čísel 1 a 6. Pro tyto dvě čísla platí, že každé číslo 1 musí mít za souseda číslo 2 a každé číslo 6 za souseda čísla 5.

V tabulce je však zadáno celkem dosti čísel, začněme kroky klasického sudoku. Trojky v pátém a šestém sloupci určují umístění trojky ve čtvrtém čtverci,  stejně tak pětky v prvním a druhém sloupci určí číslo 5 ve třetím čtverci.
Do třetího čtverce můžeme následně sudokově doplnit číslo 1 do druhého sloupce, číslo 2 do třetího řádku a číslo 3 do čtvrtého řádku. Ve čtvrtém čtverci bude číslo 5 v řádku třetím.

Nastala chvíle na první dotyk, protože osamělá 1 v prvním čtverci hledá svou dvojku. Ta může být umístěna pouze vpravo od ní. Díky tomu můžeme opět sudokově doplnit zbylá čísla v prvním čtverci, a to číslo 3 do prvního řádku, čísla 4 a 6 do řádku druhého.

Mohli bychom si dopsat vpisky pro volná čísla v tabulce, která hledají své sousledné sousedy, ale nač tak složitě? Ve druhém sloupci nám chybí jen 3 do šestého řádku a 4 do pátého řádku, taktéž sudokově dopíšeme zbylá čísla patřící do 5 čtverce – dvojku do pátého řádku, čísla 1 a 6 pak do řádku šestého.

Dvojka v šestém čtverci hledá souseda, kterým bude jednička v poli nad ní. Pak lze snadno doplnit i číslo 6 do pátého řádku. 

Na počátku celého návodu zmíněné šestky musí mít za své sousedy pětky. U šestky v pátém řádku může ležet pětka pouze pod ní. Pro šestku v řádku prvním, kterou jsem zapsal opět sudokově, se nabízí pětka pouze vlevo od ní. 

Nyní lze již doplnit celkem snadno zbylá čísla a máme hotovo smiley

U větších tabulek dotykového sudoku (např. 9×9) se zpravidla musíme zaměřit na hledání sousledných sousedů, abychom v luštění tabulky pokročili. Mimo zmíněných postupů od malých čísel (tj. hledání sousedů čísel 1, pak čísel 2 atd.) či od čísel velkých (9, 8, 7 ad.) je dobré se zaměřit na již zadaná čísla, která jsou v rohu tabulky či po jejich stranách. Tyto čísla mají méně sousedů, tudíž je větší šance na nalezení toho správného. 

Postup sepsal Pavel Kadlečík.

zpět na seznam

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer