Ročenka 2015: Postup pro úlohu S9

Zkraje doplníme tři čísla sudokově. Tím se zkompletovaly dvě dominové kostky, jednopolíčková 5 a dvoupolíčková 26, vyškrtneme si je ze seznamu.

Pětka nemůže být v další jednopolíčkové kostce, ve 2. čtverci ji tedy můžeme vyloučit z pozice ř2s4 a umístíme ji o políčko výš. Žádná další kostka nemůže obsahovat kombinaci 26, proto vyloučíme dvojku z pozice ř6s6 a dosadíme do políčka ř5s5.

Doplníme jedničku do 2. čtverce a zkompletujeme 2. a 5. řádek. Dále ještě doplníme čtyřku do 1. čtverce a dvojku do druhého. Zbylá políčka v 5. čtverci obsahují čísla 126, můžeme si je proto vyškrtnout ze seznamu. V tuhle chvíli to ale není podstatné, zbylé dvě jednopolíčkové kostky mohou beztak obsahovat pouze číslice 34, navíc se v tabulce i vzájemně ovlivňují (pokud bychom dosadili do políčka ř2s4 trojku, trojka bude i v pozici ř6s6 a v políčku ř4s6 tím pádem musí být čtyřka, a to samé platí i opačně). Jednopolíčkové kostky nám už tedy luštění nijak neusnadní, proto jsem je ze seznamu vyškrtnul všechny.

Dále můžeme využít toho, že všechny kostky z uvedeného seznamu se musí v tabulce vyskytovat. To sice není přímo řečeno v pravidlech, ale jelikož se žádná kombinace nesmí opakovat a máme na seznamu 15 dvoupolíčkových a 6 jednopolíčkových kostek, abychom vyplnili všech 36 políček v tabulce, musíme všechny kostky ze seznamu použít.

V tabulce máme vyplněny všechny pětky, můžeme se proto zaměřit na kombinace 15, 25, 35, 45 a 56. Když si dotčené kostky v tabulce ovpiskujeme, zjistíme, že kombinace 25 vychází jedině do prvního řádku a kombinace 45 jedině do posledního řádku. Vzhledem k tomu, že ostatní kombinace (15, 35, 56) vycházejí všechny do stejného řádku a nad rámec klasického sudoku nám v luštění nijak nepomohou, pro lepší orientaci ve zbylých kombinacích jsem tyto kombinace vyškrtnul ze seznamu.

  

Nyní nám půjde snadno doplnit skoro celý zbytek tabulky.

Zbývá už jen rozhodnout dvojice 12 12. Pátý čtverec obsahuje dvě jednopolíčkové kostky, tudymo to nepůjde. Z dvoupolíčkových kostek už zbývájí jenom kombinace 13 a 24, jedničku tedy přiřadíme k trojce a dvojku ke čtyřce.

Postup sepsal Honza Zvěřina.

zpět na seznam

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer